Sivil Zırhlı Araç Adba Dünyada Türünün Tek Örneği!

Sivil Zırhlı Araç Adba Dünyada Türünün Tek Örneği!

13 Aralık 2019 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Yerli ve milli üretim olan sivil zırhlı araç Adba dünyada türünün tek örneği. Adba tamamıyla sivil görünüme sahip olmasının yanı sıra günümüze kadar üretilmiş olan B7 güvenlik seviyesinde en yüksek zırh donanımına sahip olmasıyla da ilgi çekmekte. Adba askeri kullanımın yanı sıra sivil kullanıma da uygun.

Sivil Zırhlı Araç Adba Özellikleri! Adba Zırhlı Midibüs Güvenlik Seviyesi!

Adba zırhlı midibüs Akdeniz Güvenlik Hizmetleri A.Ş iştiraki olan Mai Grup tarafından üretilmiştir. Adba zırhlı araç üretimi AR-GE çalışmasıyla birlikte 2,5 yıl sürede tamamlanmış olup, sivil ve askeri kullanıma uygun tasarlanmıştır. Söz konusu aracın ağırlığı 18 ton olup, zırh delici mayın ve mermilere karşı yüksek korumalıdır. Adba zırhlı araç 23 ve 25 kişilik olmak üzere iki model olarak tasarlanmış ve 140 kilometre hıza ulaşabilmektedir.

Akdeniz Güvenlik Hizmetleri A.Ş hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

Adba zırhlı araç hakkında açıklamalarda bulunan Mai Grup Genel Müdürü Bülent Özkan, aracın dışarıdan turist otobüsü gibi göründüğünü içinin ise askeri araç görünümünde olduğunu söyledi. Camlarının poli karbon ile kaplı camların arkasında zırhlı cam olduğunu söyleyen Özkan, araca dışarıdan gelebilecek saldırıya karşı açılabilir atış mazgallarının olduğunu bildirdi. Araçta mayın patlamasına karşı nasıl bir önlem alındığını anlatan Bülent Özkan, herhangi bir patlama anında özel koltuklar sayesinde yolcuların ayağa kaldırıldığını ve patlamadan minimum etkilenildiğini söyledi. Aracın camlarının sağlamlığı konusunu bir örnekle açıklayan Özkan, balyozu inşaat kolonuna vursanız yıkar ama bu cama vursanız, cam zarar görmez dedi.

Akdeniz Güvenlik Hizmetleri iştiraki Mai Grup Genel Müdürü Bülent Özkan 2,5 yıllık bir alışmanın ürünü olan bu aracın emniyet biriminin kullanımına sunulacağını söyledi. Özkan, çok yüksek koruma seviyesinden dolayı Türkiye’de ve dünyada tek olan bu aracı üretirken emniyet birliklerimizin canlarını maksimum seviyede korumayı amaçladık dedi.