Sitebank Nedir Sitebank Ne Zaman Kapandı?

Sitebank Nedir Sitebank Ne Zaman Kapandı?

22 Ocak 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Ülkemizde bankacılık sektörünün en hareketli olduğu yıllar arasında şüphesiz 90’lı yılların özel bir yeri vardır. Bankaların sürekli el değiştirdiği, alınıp satıldığı bu yıllarda Chemical Bank da 1996 yılı itibari ile satışa çıkarılan bankalar arasında yer almaktaydı. Chemical Bank’ı satın alan Sürmeli Ailesi, bankanın adını Sitebank yaparak bankacılık faaliyetlerine devam ettiler. Sürmeli Grubu’nun patronu Yalçın Sürmeli’nin Sitebank patronluğu ise uzun sürmedi. Sitebank Nedir Sitebank ne zaman kapandı daha yakından bakalım…

Sitebank Nedir Sitebank Ne Zaman Kapandı?

1997 yılı itibari ile Sürmeli Ailesi’nin kontrolüne geçen Sitebank’ın geleceği pek parlak olmadı. Kısa sürede zarar etmeye başlayan banka, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kararı ile Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu’na devredildi. 2001 yılı itibari ile TMSF bünyesine geçen banka, kuruluşundan 4 yıl sonra Sürmeli Ailesi’nin elinden çıkmış oldu. Bankanın o dönem yönetim kurulu başkanı olan Meral Sürmeli’nin 2001 yılında en fazla kira vergisi verenler listesinde yer alması ise ilginç bir anekdot olarak kayıtlarda yerini almıştır. Ülkemizde kapatılan bankaların tamamı için buraya göz atabilirsiniz.

Sitebank Novabank Oldu!

Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu, Sitebank’taki açık ve zarar nedeniyle Sitebank’ın sahiplerine 68,5 milyon liralık (o dönem trilyon) dava açtı. Bu arada TMSF bünyesindeki Sitebank’a da bir talip çıktı. Yunanlıların sahibi olduğu Novabank Sitebank’ı TMSF’den satın aldı. Novabank o tarihlerde Yunanistan’ın Atine ve Selanik şehirleri odaklı hizmet vermekteydi. Bahse konu yıllarda Novabank’ın bir diğer ortağı ise Portekiz sermayeli (Banco Commercial Portugues) BCP idi. Ülkemizde kapatılan bankaların tamamı için buraya göz atabilirsiniz.

Novabank hali hazırda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti merkezli olarak faaliyet gösteren ve yurt dışı ağırlıklı hizmet veren bankalar arasında yer almaktadır. Ülkemizde faaliyet göstermeyen Novabank Genel Merkezi Lefkoşa’da bulunmaktadır. Novabank iletişim kanalları güncel olarak aşağıdaki gibidir.

Novabank Genel Müdürlüğü: Şehit Mustafa Ahmet Ruso Caddesi No: 176 Lefkoşa /KKTC

Novabank Telefon Numarası: 392 673 11 11

Novabank Faks Numarası: 392 673 11 39

Novabank hali hazırda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 6 farklı şube ile hizmet vermektedir.