SISE: Şişecam Sürdürülebilirlik Raporu Yayımladı

SISE: Şişecam Sürdürülebilirlik Raporu Yayımladı

6 Temmuz 2021 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

SISE: Şişecam sürdürülebilirlik raporu yayımladı… Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları Anonim Şirketi tarafından 6 Temmuz 2021 (bugün) sürdürülebilirlik raporu kamuoyu ile paylaşıldı. İlgili rapora göre şirket 2020 yılında 21,3 milyar TL konsolide net satış yaptı. 1,9 milyar TL yatırım yaptı, 250 bin ton cam kırığının geri dönüşümünü sağladı. İçeriğimiz devamında haberimizin detayları yer almaktadır, incelenebilir. Ayrıca SISE haberleri için de buraya göz atılabilir.

SISE: Şişecam Sürdürülebilirlik Raporu Yayımladı

Şirketin yayımladığı rapora göre 2020 yılı sürdürülebilirlik rakamları ve faaliyetleri aşağıdaki gibidir. Ayrıca raporun tamamına haberimiz sonunda yer alan kaynak KAP linkindeki PDF üzerinden ulaşılabilir.

 • 21,3 Milyar TL Konsolide net satış,
 • 6 milyar TL FAVÖK, %28 FAVÖK marjı
 • 1,9 Milyar TL Yatırım
 • 40 Milyon TL Çevre yatırımı
 • Ankara Polatlı’da yıllık 240 bin ton kapasiteli yeni düzcam fırını
 • Soda ve 4,1 milyon ton endüstriyel hammadde üretimi
 • Virüs ve bakterilere karşı etkili yüzde 100 yerli kaplama teknolojisi V-Block
 • 685 milyon dolar ihracat geliri
 • Tüm Şişecam şirketlerinin tek çatı altında birleştirilmesi ile Türkiye sermaye piyasaları tarihindeki en büyük işlem
 • Dünyanın %100 geri dönüştürülmüş cam ürünlerinden oluşan ilk cam ev eşyası koleksiyonu Aware
 • 2022 – 2030 Sürdürülebilirlik Stratejisi için öncelikli konuların belirlenmesi
 • Sürdürülebilirlik endekslerinde değer kazanma
 • 256 bin ton camın geri kazanımı ile döngüsel ekonomiye katkı
 • SPK (Sermaye Piyasası Kurulu)’nın belirlediği esaslara göre 2020 Şişecam Faaliyet Raporu’nda, belirlenmiş sürdürülebilirlik ilkelerine uyumun açıklanması

Şişecam 2022 – 2030 Vizyonu

Sürdürülebilirlik raporunda 2022 – 2030 vizyonu ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

” Camın her alanında faaliyet gösteren dünyadaki tek şirket olarak ana iş alanlarımızda dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olma hedefiyle çalışmaya devam ediyoruz. Şişecam’ın yol haritasındaki temel hedeflerinden biri paydaşları için sürdürülebilir değer yaratmaktır. Bu nedenle kurulduğumuz günden itibaren sürdürülebilirlik konusunu iş yapış biçimimizin bir parçası olarak görüyoruz ve sürdürülebilirlik performansımızı sürekli geliştirmek için adımlar atıyoruz.

Tek Şişecam çatısı altında gelecek dönemde mevcut iş kollarında etkinliğimizi sürekli olarak arttırırken, yenilikçi ürünlere ve teknolojik dönüşüme odaklanarak pazarda öncü olmayı, küresel Covid-19 salgını sonrasında ortaya çıkacak yeni düzenlere hızlı bir şekilde uyum sağlamayı, bir yandan da kurumsal mirasımızı korurken oluşacak yeni talep ve ihtiyaçları karşılamak amacıyla da farklı iş alanlarına yönelerek yeni stratejik işbirliklerinden yararlanmayı hedefliyoruz.

Şişecam Topluluğu olarak 2020 yılının sonunda başladığımız güncelleme çalışması ile, 2022-2030 Sürdürülebilirlik Stratejimizi ‘Gezegeni Koru’, ‘Toplumu Güçlendir’ ve ‘Yaşamı Dönüştür’ isimli 3 eksen ve tüm sürdürülebilirlik faaliyetlerini yatay olarak kesen ‘Sürekli Gelişim’ başlıklı destekleyici alan üzerine kurgulayan bir sürdürülebilirlik yaklaşımı çerçevesi üzerine kurguladık. Yeni strateji döneminde Gezegeni Koruyan, Toplumu Güçlendiren, Yaşamı Dönüştüren ve tüm bu alanlarda kendimizi ve tüm paydaşlarımızı Sürekli Geliştiren bir Şişecam olarak CareforNext vizyonumuzu daha da kuvvetlendirerek yeni döneme yansıtmayı planlıyoruz. ”


Yararlanılan kaynaklar: https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/946662