Sırbistan Asgari Ücret 2020 Rakamı ve Sırbistan Ekonomisi

Sırbistan Asgari Ücret 2020 Rakamı ve Sırbistan Ekonomisi

17 Aralık 2019 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Sırbistan Balkanlar’dan Avrupa’nın içlerine doğru ilerlerken karşımıza çıkan önemli bir ülke konumunda bulunuyor. Ekonomik olarak Avrupa standartlarının gerisinde bulunan Sırbistan gelişimini ise sürdürüyor. Sırbistan ekonomisi yıllık büyüme hızı yüzde 5 seviyesinde bulunsa da ülkede maaşlar halen istenilen seviyeye gelebilmiş değil. Sırbistan’da asgari ücret Avrupa ortalamasının bir hayli gerisinde bulunuyor. Sırbistan asgari ücret 2020 ve Sırbistan ekonomisi hakkında haberimiz devamında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Sırbistan Ekonomisi Nasıl?

Sırbistan iç karışıklıkları ve komşularıyla olan problemlerini geride bırakmasının akabinde ekonomik olarak gelişim göstermeye başladı. Ülkede işsizlik uzun dönem sonrasında yüzde 10’un gerisine geldi. Sırbistan’da enflasyon oranı ise yalnızca yüzde 1,5 noktasında bulunuyor. Benzer şekilde Sırbistan’da faizler de yüzde 2’lerde dengelenmiş durumda. Sırbistan ekonomisine dair güncel rakamlar özet olarak aşağıdaki gibidir.

  • Sırbistan GSYİH Büyüme Oranı yüzde 2.2
  • Sırbistan GSYİH Yıllık Büyüme Hızı yüzde 4.8
  • Sırbistan İşsizlik Oranı yüzde 9.5
  • Sırbistan Enflasyon Oranı yüzde 1.5
  • Sırbistan Faiz Oranı yüzde 2.25
  • Sırbistan Cari açık GSYİH oranı yüzde -5.2
  • Sırbistan Devlet borcu GSYİH oranı yüzde 54.5

Sırbistan para birimi Euro mu, Sırp Dinarı almak mümkün mü buradan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Sırbistan Asgari Ücret 2020! Sırbistan Asgari Ücret Kaç Euro?

Sırbistan’da asgari ücret Avrupa Birliği ortalamasının ve Avrupa ortalamasının bir hayli gerisinde bulunuyor. Sırbistan Avrupa’da en düşük asgari ücret veren ülkeler arasında yer alıyor. Sırbistan’da asgari ücret kaç dinar sorusuna cevap olarak 36 bin Sırp Dinarı seviyesinde bulunduğunu belirtebiliriz. Sırbistan’da asgari ücret 2019 yılında 308 Euro olarak uygulandı. Sırbistan’da asgari ücrete 2020 yılı için yüzde 4 dolayında zam yapılacağı açıklandı. Buna göre Sırbistan’da asgari ücret 2020 yılında 38 bin Sırp Dinarı veya 320 Euro seviyesine yükselecek. Türk Lirası bazında düşünüldüğünde Sırbistan’da asgari ücretin güncel kurla takribi 2100 Türk Lirası’na eşit olacağını söyleyebiliriz.

Sırbistan’da asgari ücret kaç Euro sorusunun cevabı diğer ülkeler ile kıyaslanınca daha da anlamlı hale geliyor. Sırbistan 2020 asgari ücret sırlaması yapıldığında Avrupa’da Türkiye’nin ardından sondan üçüncü konumda bulunuyor. Sırbistan’ın asgari ücret bazında geride bırakabildiği yalnızca iki ülke bulunuyor. Bu ülkelerden biri komşumuz Bulgaristan olurken, diğeri ise Arnavutluk olarak göze çarpıyor. Asgari ücret olmayan ülkeler için buraya göz atabilirsiniz.

Sırbistan Ucuz Mu?

Sırbistan ülkede uygulanan maaş skalası düşünüldüğünde diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha ucuz bir ülke sayılabilir. Sırbistan kırsal kesimleri daha ucuz iken, Sırbistan kentsel bölgelerinde fiyatlar bir miktar daha yukarıya çıkmaktadır. Sırbistan’da ev kiraları kırsal kesimde aylık 50 Euro ile 150 Euro arasında değişirken; kentsel kesimlerde ev kiraları 100 Euro ile 300 Euro bandında değişiklik gösteriyor.