Sicil Affı Sayesinde Kara Listedekilerin Yüzü Gülecek!

Sicil Affı Sayesinde Kara Listedekilerin Yüzü Gülecek!

31 Ocak 2017 1 Yazar: Emine Zaman

Kara listeye eklenmiş olan esnafın, işçinin kamu ve özel sektöre ilişkin borçlarına “sicil affı” ile çözüm bulundu. TBMM Genel Kurulu’nda geçen hafta kabul edilen ve Resmi Gazete’de yayımlanan sicil affından binlerce kişi yararlanacak.

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaşan Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, işletmeler, yatırımcılar ve ihracatçılar için vergisel düzenlemeler, memurların emeklilik ikramiyesi hakkında düzenlemeler, borç yapılandırması kapsamında süre artırımı ve sicil affı ile ilgili düzenlemeleri barındırıyor.

Borç Yapılandırmasında İlk 6 Ay Şartı!

Sicil affı düzenlemesine göre bankaya olan borçlarını 6 ay içerisinde yapılandıran yahut tamamen kapatanların Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne önceden bildirilmiş olan ödeme geçmişindeki olumsuzluklar göz ardı edilebilecek. Yani sicil affı, borcunu ödemediği yahut düzensiz ödemeler gerçekleştirdiği için kara liste kapsamına alınan şirket veya şahısların, kara listeden çıkarılması anlamına gelmektedir.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, sicil affı ile beyaz bir sayfa açıldığını dile getirdi. Ağbal, yapılan düzenleme kapsamında karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve kredi borçlarını ödemeyenlerin, borçlarını ödemeleri halinde geçmişlerine yönelik olumsuz performanslarının finansal kurumlarca dikkate alınmayabileceğini dile getirdi.

Kara Listeden Çıkmak Elinizde!

Kara listede bulunan vatandaşların ve esnafın listeden çıkabilmesi ve doğrudan kredi kullanımı ve banka işlemlerini gerçekleştirebilmesi için iki şart bulunduğunu belirten Ağbal, söz konusu kişilerin borçlarını yapılandırmaları yahut 6 ay içerisinde borçlarını ödemeleri gerektiğini belirtti. Bahse konu yasada 2016’nın son 2 ayında SGK prim ve vergi ödemelerini yapılandıramayanlar için 2017 Mayıs ayına kadar süre uzatıldığını dile getiren Ağbal, bu konuda yoğun talep olduğunun da altını çizdi.

Vergi ve SGK prim ödemeleri ve tüm ödeme taksitlerinin süresini yüzde 0 faiz ile uzattıklarını ve yapılandırma uygulamasında ödenecek olan bütün taksitlerin süresinin 4 ay uzatıldığını dile getirdi.