Serdoo Yapay Zeka da Marka Olacak!

Serdoo Yapay Zeka da Marka Olacak!

13 Şubat 2017 0 Yazar: Emine Zaman

Türkiye’nin telekom şirketlerine danışmanlık ve yazılım hizmeti sunan şirketi Etiya, aynı zamanda Türkiye’nin ilk yapay zeka ürünü olan Serdoo’nun da üreticisi. Serdoo, Etiya’nın 1 yıllık AR-GE çalışması sonucunda, yazılı iletişimin yoğunlukla kullanıldığı alanlardan, çağrı merkezleri ve müşteri hizmetlerine yönelik olarak üretilmiştir.

Serdoo, Türkçe doğal dil işleme yeteneğine sahiptir. Bu özelliği ile Serdoo, müşteriden gelen yazılı mail, mesaj yahut sosyal medya içeriklerini analiz etmekte ve müşteriye anında dönüş yapabilmektedir. Bunun yanı sıra söz konusu meselenin çözümü için o konuda uzman olan müşteri temsilcisine yönlendirebilmektedir. Pilot uygulama evresinde olan Serdoo’nun yazılı mesajlaşmalarda müşteriye dönüş süresinin yüzde 50 azaldığı saptanmıştır. Serdoo’nun hızlı anlama yeteneği ile de çağrı merkezleri dahilinde yazılı kanallarla yapılan iletişim süresinde yüzde 40’lık bir tasarruf sağlandığı görülmüştür.

Serdoo Yapay Zeka Pazarına Güçlü Girdi!

Serdoo hakkında açıklamalarda bulunan Etiya Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Aslan Doğan, Serdoo’nun büyük bir inovasyon gücü olduğunu dile getirdi. Gelişen teknoloji, pazarda yaşanan rekabet ve müşteri profilinin farklılaşmasıyla, daha iyisini yapma ihtiyacı ve sürekli inovasyon gereksinimi duyulduğunu belirten Aslan Doğan, “yapay zeka”nın önümüzdeki yıllarda en büyük fırsat olacağını dile getirdi. Bu yönde hedeflerinin yapay zekayı pek çok alanda ve üründe kullanıp, sağladığı ayrıcalıkla sektörde ön plana çıkmak olduğunu vurgulayan Doğan, bu hedef ile EtiyaSmart oluşumunu başlattıklarını belirtti.

Silikon Vadisi’nde bulunan ofislerinde ilk yapay zeka ürünü Serdoo’yu ürettiklerini belirten Aslan Doğan, Serdoo’nun müşteri memnuniyetini en üst seviyelere taşıyacağını düşündüğünü söyledi. Müşteri hizmetleri kanalında Serdoo’nun verimliliği artıracağının altını çizen Aslan Doğan, Serdoo’nun müşteri ile müşteri temsilcisi arasında köprü görevi üstlenen bir yapay zeka olduğunu kaydetti. Aslan Doğan Serdoo ile zaman kazancı sağlanarak, rutin işlerden kaynaklanan verimsizliğin son bulacağını sözlerine ekledi.