Şehit ve Gazi Çocuklarına Eğitim Öğretim Yardımı Başladı!

Şehit ve Gazi Çocuklarına Eğitim Öğretim Yardımı Başladı!

8 Ekim 2019 0 Yazar: Suat Bulut

Şehit, harp, vazife malulleri ve çocuklarına eğitim ve öğretim yardımı ödemeleri bugün başlıyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk yaptığı açıklamada bu yıl ki eğitim ve öğretim yardımı kapsamında toplam 55 milyon 718 bin TL’ye yakın ödeme yapılacağı belirtti. Her yıl düzenli olarak yapılan şehit ve gazi çocuklarına eğitim öğretim yardımı başladı, detayları haberin devamında bulabilirsiniz.

Şehit ve Gazi Çocuklarına Eğitim Öğretim Yardımı Başladı!

Her yıl şehit, harp, vazife malulleri ve çocuklarına eğitim ve öğretim yardımı yapılmaktadır. Konu ile ilgili açıklama yapan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk şehit ve gazi çocuklarına yapılacak olan bu yıl ki eğitim yardımının bugün başladığını bildirdi. Söz konusu eğitim öğretim yardımından 19 bin 462 kişinin yararlanacağını söyleyen Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, toplamda 55 milyon 717 bin 693 TL yardım yapılacağını duyurdu.

Bu yıl ki eğitim öğretim yardımının 18 milyon lirası ilköğretimde okuyan şehit ve gazi öğrencilerine (1-8. Sınıf arası), 19 milyon TL’si lisede eğitim alan ve 17 milyon TL’lik kısmı da üniversite eğitimi alan şehit ve gazi çocuklarına ayrılmıştır. Bakan Selçuk’un açıklamasına göre ilköğretim öğrencilerine 2 bin 76 TL, lise öğrencileri için 3 bin 115 TL ve üniversite öğrencileri için 4 bin 153 TL yardım yapılacağını deklare etti.  KYK burs başvuruları başladı mı haberi için buraya göz atabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumunca, Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu kayıtlarına bakılarak öğrencilik durumu tespit edilen şehit ve gazi çocuklarına başvuru şartı aranmaksızın yardım yapılacağı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından belirtilmiştir. Öğrenim durumu ve seviyesi tespit edilemeyen öğrencilerin de eğitim öğretim yılı dahilinde başvuru yapmaları halinde eğitim öğretim yardımından faydalanabilecekleri Bakan Selçuk tarafından belirtilmiştir.