SASA: SASA’nın 200 Milyon Euro’luk Tahviline SPK’dan Onay

SASA: SASA’nın 200 Milyon Euro’luk Tahviline SPK’dan Onay

12 Şubat 2021 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

SASA: SASA’nın 200 Milyon Euro’luk tahviline SPK’dan onay! SASA Polyester Sanayi Anonim Şirketi tarafından yapılan açıklamada; tamamı nitelikli yatırımcılara satılmak üzere yurt dışında Euro cinsinden 5 (beş) yıl vadeli 200.000.000 Euro (İki yüz milyon Euro) nominal değere kadar Paya Dönüştürülebilir Tahvil ihracına ilişkin Sermaye Piyasası Kuruluna yapılan başvurunun onaylandığı belirtildi. SASA 935 milyon dolar bedelli PTA tesisi inşaatına başlıyor haberiyle ilgili detayları içeriğimiz devamında bulabilirsiniz. Ayrıca Borsa imalat sektörü şirketleri ve hisseleri 2021 listesi için de buraya göz atabilirsiniz.

SASA 935 Milyon Dolara PTA Tesisi İnşa Edecek!

SASA 935 milyon dolar bedelli PTA tesisi inşaatına başladığını da geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaşmıştı. İki yıl içinde tamamlanacak süreç için İspanyollarla devam eden görüşmelerde resmi anlaşma sağlandığı duyurulmuştu.

Türkiye’nin dış ticaret açığını yılda 400 milyon dolar azaltması beklenen PTA tesisi kendi enerjisini de kendisi üretecek. Dünyanın en yüksek kapasiteli PTA tesisi olma özelliğine sahip olacak. Türkiye’de kurulu en yüksek kapasiteli petrokimya tesisi özelliğini de taşıyacak proje; Yumurtalık’ta planlı petrokimya yatırımının da ilk adımlarından birini Adana merkezde oluşturacak.

SASA’nın Yatırımları 1 Milyar Doları Geçti!

SASA son üç yılda yaklaşık 1 milyar dolar tutarında yatırım ile polyester üretiminde kapasitesini yıllık 1,4 milyon tona çıkartarak Çin ve Hindistan dışındaki en yüksek kapasiteye ulaştı. Son 3 yılda yaklaşık 800 milyon dolar tutarındaki yatırımıyla 3 bine yakın ek istihdam yaratan şirket, ekonomiye 300 milyon dolar katkı sağladı.

SASA: SASA’nın 200 Milyon Euro’luk Tahviline SPK’dan Onay

Şirket tarafından 12.02.2021 tarihinde (bugün) yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

” Şirketimizin daha önce kamuoyu ile paylaştığı, tamamı nitelikli yatırımcılara satılmak üzere yurt dışında Euro cinsinden 5 (beş) yıl vadeli 200.000.000 Euro (İki yüz milyon Euro) nominal değere kadar Paya Dönüştürülebilir Tahvil ihracına ilişkin Sermaye Piyasası Kuruluna yapılan başvuru onaylanmıştır. ”

SASA: SASA’nın 200 Milyon Euro’luk tahviline SPK’dan onay haberi için kaynak: https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/909241