Şanlıurfa SEO Çalışması İle Zirveye Oynayın

Şanlıurfa SEO Çalışması İle Zirveye Oynayın

27 Mayıs 2022 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

İnternet aramaları herkesin malumu olduğu üzere “arama motorları” üzerinden yapılmaktadır. Gerek dünyada ve gerekse Türkiye’de en çok kullanılan, en fazla tercih edilen ve bilinen arama motoru ise açık ara Google’dır. Bununla birlikte; Yandex, Bing, Internet Explorer, Safari, Mozilla Firefox, Opera ve Microsoft Edge gibi pek çok farklı internet tarayıcısı da bulunmaktadır. Söz konusu internet tarayıcılarında kullanıcıların yap aramalarda üst sıralarda yer almak bir dizi çalışma ile mümkün olabilmektedir. Bu çalışmaya da içeriğimiz devamında detaylandıracağımız üzere kısaca SEO denilmektedir. Şanlıurfa SEO çalışması ile zirveye oynamak için buraya göz atabilir, SEO hakkında detaylı bilgi edindikten sonra hizmet almak içinse içeriği okumaya devam edebilirsiniz…

SEO Nedir? Search Engine Optimization Ne Demek?

SEO; “Search Engine Optimization” ibaresinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma terimidir. Genellikle web tasarımcılar, webmasterlar, full stack developerlar ya da internet sektörü ile yakından alakadar kişiler tarafından bilinen SEO terimi kısaca “Search Engine Optimization” karşılık gelecek şekilde; “arama motoru optimizasyonu” olarak tarif edilebilir.

SEO Çalışması Neden Gerekli? SEO Ne İşe Yarar?

Kullanıcılar tarafından arama motorlarında yapılan “aramaların ve sorgulamaların” sonucu; internet tarayıcıları tarafından belirli bir sıralama ile kullanıcı karşısına getirilir. Söz konusu sıralama, internet tarayıcılarının algoritmalarına göre “aranılan şeye en uygun” yanıtın bulunduğu siteler / içerikler üzerinden oluşturulmaktadır.

İnternet sitelerinin internet tarayıcılarında yapılan aramalarda “üst sıralarda” çıkmaları, aslında tamamen arama motorlarının algoritmasına hitap edebilmelerinden kaynaklanır. Alanında uzman kişiler tarafından uzun uğraşlar neticesinde çözülen arama motoru algoritmaları, onlara yönelik çalışma yapılmasını sağlamaya başlamıştır.

“İnternet aramalarında üst sırada çıkmak” ya da en bilindik ve kullanılır şekliyle Google’da yukarıda çıkmak, yapılacak bir dizi SEO çalışması sonrasında mümkün olabilmektedir. Arama motorlarında üst sırada çıkmanın önemine değinmeden önce; “Search Engine Optimization” yani SEO çalışmasının basit ve bir defaya mahsus bir işlem olmadığını belirtmekte yarar var.

SEO bir süreç işidir ve sektöre yabancı kişiler için kısık ateşte saatlerce pişmesi gereken yemekle örneklendirilebilir. Ateşin altının çok açılmasının yemeği pişirmeye yaramayacağı, ancak yanmasına neden olacağı gibi; SEO çalışmasının da tecrübesiz ve bilgisiz kişilerce yapılması sitelerin Google’da yükselmesini sağlamaz. Sitelerin ancak “spama düşmesine” neden olur.

Şanlıurfa SEO Çalışması Özelliği Nedir?

SEO çalışmasında konum çok önemlidir. Yapılan SEO çalışmasının hangi kitleye hitap edeceği titizlikle belirlenmeli ve ona göre harekete geçilmelidir. Örneğin Şanlıurfa’da restoran işleten bir firma ağırlıklı olarak Şanlıurfa SEO çalışması ile yoluna devam etmelidir. Farklı illere yönelik anahtar kelimelerde SEO çalışması gerçekleştirmek daha çok kaynak israfı olarak geri dönecektir.

Türkiye sathında SEO çalışması gerçekleştirmek isteyen kişi ya da kurum buna göre yol haritası belirlemeli ve SEO uzmanına bu doğrultuda taleplerini iletmelidir. Şanlıurfa’da verilen bir hizmet için Türkiye’nin farklı illerini ya da globali hedefleyerek çalışma yapmak doğru olmayacaktır. Bununla birlikte kişi ya da işletme Şanlıurfa’da bulunmakla birlikte hedef kitlesi ulusal bazlı ya da global bazlı ise SEO çalışmaları bu kapsamda yürütülmelidir.

Şanlıurfa’da SEO çalışması yaptırmak isteyen kişilerin il bazında uzman firma ile çalışması güven ve yüz yüze çalışma olanağı açısından da önemlidir. Toplantı vb. gibi fiziki aktiviteler gerektiren büyük çaplı SEO operasyonlarında lokal bazlı uzmanlar; koronavirüs pandemi sürecinde de görüldüğü üzere olağanüstü şartlarla karşılaşıldığında daha kolay ulaşılır olabilmektedir.

Her ne kadar SEO çalışması tamamen interneti / sanal alemi ilgilendiren bir olgu olsa da; müşterilerin çalıştıkları SEO uzmanını görmek ve tanımak istediği durumlar da vakidir. Güven noktasında çekincesi olan, yahut iş yapacağı kişi / kurumlarla her daim fiziki ulaşılırlığı öncüleyen kişiler için Şanlıurfa SEO hizmeti tercih sebebi olabilir.

SEO Çalışması Pahalı Mı?

SEO çalışması her bütçeye uygun şekilde yapılabilir. İnternetteki hedeflerini belirten ve gelmek istediği noktayı belirleyen kişi ya da kurumlar bu doğrultuda bir SEO stratejisi geliştirebilirler. SEO çalışması kelime bazlı yapılabileceği gibi, içerik bazlı da gerçekleştirilebilir.

Ulusal ya da uluslararası SEO çalışması yapılabileceği gibi bölgesel ya da lokal SEO çalışması da tercih edilebilir. Burada tercih tamamen müşteriye ait olup, hedefleri doğrultusunda karar vermesi gerekmektedir. SEO çalışması için ayırdığı bütçeye paralel olarak geliştirilecek yol haritası ile hedefe ulaşmak üzere hareket edilecektir.