Sanayici Döviz Borcunun TL’ye Çevrilmesini İstiyor!

Sanayici Döviz Borcunun TL’ye Çevrilmesini İstiyor!

28 Kasım 2019 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan sanayici döviz borcunun TL’ye çevrilmesi konusunda çağrı yaptı. Sanayicinin keyiften değil uygun maliyetli TL kredi bulamadığından dövize yöneldiğini aktaran Bahçıvan, döviz borçlarının Türk Lirası’na dönüştürülmesi için teşvik edici bir modele ihtiyaç olduğunu aktardı.

Sanayici Döviz Borcunun TL’ye Çevrilmesi Döviz Kuru Riskinden Kurtaracak!

İstanbul Sanayi Odası (İSO) aylık olağan toplantısı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın katılımı ile gerçekleşti. Ana teması “Nitelikli ve Sürdürülebilir Üretim Ekonomisi için Finansal Politikaların ve Fiyat İstikrarının Önemi” olan toplantıda İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan konuşma yaptı. Konuşmasında reel sektör finansmanı konusunda döviz borcundan kaynaklanan önemli bir kırılganlığın olduğunu söyleyen Bahçıvan, döviz borcunun büyük bilanço riski doğurduğunu bildirdi. Sanayicinin mecburiyetten dolayı döviz ile borçlandığını aktaran Erdal Bahçıvan, kur riskinden kurtulmak için yüksek meblağlı döviz borçlarının Türk Lirası’na çevrilmesi için bir model bulunması gerektiğini söyledi.

Erdal Bahçıvan içinden geçilen ekonomik dengelenme sürecinde Türk Lirası cinsinden finansman olanaklarının bir nebze iyileştiğini ve bu iyileşmeden güç alarak böyle bir talepte bulunduklarını açıkladı. Bu kapsamda dolarizasyonun hayatımızdan çıkarılması ve TL ile borçlanmanın yaygınlaştırılmasında fayda gördüklerini söyleyen Bahçıvan, bununla birlikte reel sektörü kur riskine karşı güçlendirmek, savunma mekanizmasını artırmak için inovatif desteklere ve eğitimlere ihtiyaç olduğunu da vurguladı.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan Merkez Bankası’nın bankacılık sisteminde yürütülen üretimi destekleyici kredi mekanizmasını desteklemesi ve ödüllendirmesi gerektiğini söyledi. Türkiye ekonomisinin en büyük sorununun nitelikli ve kaliteli büyüme problemi olduğunu belirten Bahçıvan, ekonomik kalkınma ve refah yaratan bir büyümeye özlem duyduklarını dilen getirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu 2018 yıllık sanayi ve hizmet istatistikleri hakkında merak ettiğiniz veriler için buraya göz atabilirsiniz.