Sahra Hastanesi Nedir Sahra Hastanesi Ne Demek?

Sahra Hastanesi Nedir Sahra Hastanesi Ne Demek?

14 Nisan 2020 0 Yazar: Şerife Uslu

Kamuoyunca yaygın bilinen ismiyle korona virüs; aslen kabaca koronavirüsün bir alt türü olan covid-19 global çapta olanca hızıyla yayılmaya devam ediyor. Çin’in Wuhan kentinde baş gösteren ve hızla tüm dünyaya yayılan Covid-19 ile tespit edilen ilk resmi vaka tarihi olan 11 Mart 2020’den bu yana ülkemiz de yoğun bir mücadele halinde. Covid-19 ile mücadele kapsamında kamuoyunun gündemine gelen olgulardan biri de “sahra hastanesi” kavramı. Peki sahra hastanesi nedir sahra hastanesi ne demek daha yakından bakalım.

Sahra Hastanesi Nedir Sahra Hastanesi Ne Demek?

Sahra kelime anlamı olarak; “Kasaba, köy vb. meskûn yerlerin dışında kalan boş ve geniş yer, kır, ova ve çöl” anlamlarına gelmektedir. Sahra hastanesi de kavram olarak askeri kökenli bir tabirdir. Bilhassa düzenli orduların savaş esnasında cephe gerisinde sıhhiye birlikleri tarafından kurulan genellikle çadırdan yapılan hastanelere “sahra hastanesi” adı verilirdi. İlerleyen dönemde; yalnızca ordular için değil, geniş halk kitlelerini ilgilendiren doğal afet vb. gibi durumlarda fazla yatak kapasitesine sahip acil hastane ihtiyacı duyulmuştur.

Doğal afet, yaygın hastalık vb. gibi durumlarda kitlesel sağlık hizmetlerini yerine getirmek amacıyla; mevcut yapısal hastane kurumlarının yeterli olmamasından kaynaklanan ihtiyacı gidermek amacıyla hızlı şekilde kurulan ve sağlık hizmeti verilen yerlere sahra hastanesi denilmektedir. Terim karşılığı olarak “mobil tıbbi birim” ya da “mini hastane” kavramları da kullanılabilen sahra hastaneleri Covid-19’la mücadele noktasında küresel çapta olduğu gibi tüm Türkiye’de de kurulmaya başlanmıştır. Güncel haberler için buraya göz atabilirsiniz.

Türkiye’de Sahra Hastanesi Nerede Kurulacak?

Ülkemizde sahra hastaneleri Covid-19 vakalarının en çok görüldüğü il olan İstanbul’a kurulmaya başlandı. İstanbul’a kurulacak olan sahra hastanelerinin biri Sancaktepe Sahra Hastanesi ve diğeri de Atatürk Havalimanı içerisinde sahra hastanesi olarak hizmet verecek. Bahse konu iki sahra hastanesinin de 45 gün içerisinde tamamlanması bekleniyor. İstanbul haricinde diğer iller için henüz bir sahra hastanesi planlaması kamuoyuna yansımamış olsa da; Covid-19 vakalarının seyrinin Sağlık Bakanlığı tarafından gün be gün takip edildiği ve gerekli görülmesi durumunda diğer iller için de sahra hastanesi kurulması ihtimal dahilinde olduğu öngörülmektedir.