SAHOL ENJSA: Sabancı Holding’den Enerjisa Üretim’in Sürdürülebilirlik Odaklı Yatırımları Açıklaması

SAHOL ENJSA: Sabancı Holding’den Enerjisa Üretim’in Sürdürülebilirlik Odaklı Yatırımları Açıklaması

8 Ekim 2022 0 Yazar: Şerife Uslu

SAHOL ENJSA: Sabancı Holding’den Enerjisa Üretim’in sürdürülebilirlik odaklı yatırımları açıklaması yapıldı… Holding’den yapılan açıklamada; “Topluluğumuzun yeni ekonomi odaklı büyüme ve sürdürülebilirliğe öncülük etme stratejisiyle uyumlu olarak, sermayesini temsil eden paylarının %50’si dolaylı olarak Şirketimize ait olan Enerjisa Enerji Üretim A.Ş. (Enerjisa Üretim)’nin Türkiye yenilebilir enerji pazarındaki lider konumunun güçlendirilmesi hedeflenmektedir” denildi. Haberimiz devamında firmadan yapılan açıklama detaylı şekilde yer almaktadır, incelenebilir. Ayrıca diğer hisse haberleri için de buraya göz atılabilir.

SAHOL ENJSA: Sabancı Holding’den Enerjisa Üretim’in Sürdürülebilirlik Odaklı Yatırımları Açıklaması

Sabancı Holding’den Enerjisa Üretim’in sürdürülebilirlik odaklı yatırımlar hakkında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ Topluluğumuzun yeni ekonomi odaklı büyüme ve sürdürülebilirliğe öncülük etme stratejisiyle uyumlu olarak, sermayesini temsil eden paylarının %50’si dolaylı olarak Şirketimize ait olan Enerjisa Enerji Üretim A.Ş. (Enerjisa Üretim)’nin Türkiye yenilebilir enerji pazarındaki lider konumunun güçlendirilmesi hedeflenmektedir.

Bu hedef doğrultusunda; Enerjisa Üretim, daha önce kazandığı 500 MW’lık Çanakkale ve Aydın Bölgesi Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı 2 (YEKA-2)  ihalesine ek olarak, 500 MW’lık Muğla ve Balıkesir Bölgesi Rüzgar Enerjisi YEKA-2 projesinin hem yatırımını hem de işletmesini üstlenmek üzere Enercon Global GmbH ve Enercon Rüzgar Enerji Santrali Kurulum Hizmetleri Ltd. Şti. ile sözleşme imzalamıştır. Böylece YEKA-2 ihalelerinin tamamını kapsayan 1.000 MW’lık rüzgar enerjisi santralleri, Enerjisa Üretim ve Enercon Grubu arasında yapılan anlaşma kapsamında toplam 1,2 milyar ABD Doları yatırım ile hayata geçirilecektir. Söz konusu 1.000 MW’lık YEKA-2 Projesi yatırımlarının 2026 yılının ilk çeyreğinde kadar kademeli olarak tamamlanması hedeflenmektedir.

Yukarıda yer alan yatırımların tamamlanması ve devreye alınacak kapasite artışları ile birlikte Enerjisa Üretim, yaklaşık 4.7 GW’lık kurulu güce ve %57 yenilenebilir enerji payına ulaşarak Türkiye’de özel sektör elektrik üretiminde lider konumunu güçlendirecektir. ”