Sacajawea Kimdir Sacajawea ve Dolar

Sacajawea Kimdir Sacajawea ve Dolar

7 Şubat 2020 0 Yazar: Şerife Uslu

Sacajawea kızıldereli bir gezgin olarak bilinmektedir. Sacajawea 1788 yılının Mayıs ayında dünyaya gelmiş ve 20 Aralık 1812 tarihinde de ölmüştür. Sacajawea ölüm tarihi bazı kaynaklarda 9 Nisan 1884 olarak geçmektedir. Dünyaya gediği yer günümüzdeki bilinen adı ile Salmon, Idaho yakınında bulunan Lemhi Nehri Vadisi’dir. Kızıldereli bu gezginin isminin Sacajawea, Sacagawea ve Sakakawea şeklinde 3 farklı yazımı bulunmaktadır. Sacajawea’nın portresi madeni bir dolarların üzerine basılmıştır. Sacajawea kimdir Sacajawea ve dolar hakkında merak ettiklerinizi yazının devamında detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Sacajawea Kimdir Sacajawea ve Dolar

Sacajawea 1788- 1812/1884 tarihleri arasında yaşayan bir gezgin olarak bilinmektedir. Sacagawea’nın yaşadığı tarihler hakkında kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte belirli rivayetler bulunmaktadır. Sacajawea 10 yaşında iken kaçırılmış ve Charbonneau’ya satılmıştır. Charbonneau Levis ve Clark’a rehberlik için onlara katılınca Sacajawea’da onlarla birlikte gitmiştir. Sacajawea Kızıldereli olması ve toprağı tanıması hasebiyle gruba epey faydası dokunmuştur. Gezi koşularının zorlaşması, pek çok erkeğin kaçmasına neden olurken, dayanıklılığını koruyan Sacajawea seferi başarı ile tamamlamıştır. Levis ve Clark seferi olarak bilinen bu gezide Sacajawea’nın büyük başarısını onurlandırmak adına Levis ve Clark Sakakawea’nın ismini bir ırmağa vermişlerdir. Sacajawea Levis ve Clark seferine eşlik eden olarak bilinmektedir. Sacajawea anlamı nedir, Sacajawea ne demek gibi sorular sıklıkla sorulmaktadır. Sacajawea isminin güzel ve naif bir anlamı bulunmaktadır. Sacagawea “kuş kadın” anlamına gelmektedir. Dolar ölçüleri, dolar desteleri ve dolar renkleri için de buraya göz atabilirsiniz.

Sacajawea ve Dolar

Amerika Birleşik Devletleri şimdiye kadar dolar banknotlarının üzerine hiçbir zaman bir kadın resmi basmamıştır. ABD Dolar banknotlarının üzerinde daima erkek fotoğrafları olmuştur. Madeni paraların üzerinde ise şimdiye kadar iki kez kadın resmi basılmış ve onlar da kısa süre içerisinde tedavülden kaldırılmıştır. ABD madeni sarı bir dolarların üzerine basılan kadın resimlerinden biri Sacajawea’ya diğeri ise Susan B. Antony’e aittir. Amerika Birleşik Devletleri 2000 yılında ilk kez bir kadının, Kızıldereli ve zenci olan Sacajawea’nın resmini madeni, sarı bir doların üzerine basmıştır. Dolar madeni paraları veya dolar bozuk paraları için buraya göz atabilirsiniz.

Son zamanlarda ABD Hazine Bakanlığı’nın 2020 yılında tedavüle girecek olan yeni tasarımlı 10 dolarlık banknotların üzerine Sacajawea’nın resmini basacağı konuşulmaktadır. 2020 yılı ABD’de kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 100. yılıdır. Bu sebepten ABD “kapsayıcı demokrasinin bayraktarı” olan bir kadının portresini 10 dolarlık banknotlara basmak istemektedir. ABD banknotların üzerinde kimin portresinin yer alacağı konusunda halkın görüşüne de başvuracaktır. Eğer 2020 yılında Sacagawea’nın portresi 10 dolarlık banknotlara basılırsa bu ABD tarihinde bir ilk olacaktır.