Rusya Asgari Ücret 2020 Rusya Ekonomisi

Rusya Asgari Ücret 2020 Rusya Ekonomisi

25 Aralık 2019 0 Yazar: Emine Zaman

Toprak büyüklüğü bakımından dünyada ilk sırada yer alan Rusya geniş bozkırlara sahip bir ülke. Dünyanın önemli doğalgaz, petrol ve silah tedarikçilerinden biri konumunda olan Rusya ekonomik olarak buna rağmen istenilen düzeyde değil. Rusya’da enflasyon ve işsizlik rakamı düşük olmasına rağmen asgari ücretin bulunduğu seviye halktan tepki görüyor. Rusya asgari ücret 2020 Rusya ekonomisi başlıklı haberimizde bu bilgilerin yanı sıra ayrıca; Rusya’da öğretmen maaşları, Rusya market fiyatları, Rusya ev kiraları ve Rusya’da polis maaşı gibi pek çok bilgiyi bulabilirsiniz.

Rusya Asgari Ücret 2020 Rusya Ekonomisi

Rusya’da asgari ücret 2018 yılında 9 bin 489 Ruble seviyesinde uygulanıyordu. 2019 yılına girilirken Rusya asgari ücretine Devlet Başkanı Putin tarafından hatırı sayılır bir zam yapıldı. Bu zam ile Rusya’da asgari ücret 2019 yılında 11 bin 280 Ruble olarak uygulandı. Yeni yıla girilirken asgari ücrete yapılan yaklaşık yüzde 20 oranındaki zam da halkı ve Rusya’daki işçi sendikalarını memnun etmemişti. 2020 yılında Rusya asgari ücretine yüzde 10 dolayında daha zam yapılması bekleniyor. Rusya parası Rus Rublesi hakkında detaylı bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

Rusya’da Asgari Ücret 2 Katına Çıksın Talebi! Rusya’da Asgari Ücret Kaç Dolar?

Rusya’da asgari ücrete 2020 yılında yüzde 10 dolayında zam yapılacak olması işçi sendikalarını ve halkı memnun etmedi. Konu hakkında açıklama yapan Federal Bağımsız Sendikalar Başkanı Mihail Şmakov Rusya’da bir kişinin aylık harcama kalemlerinin toplamının 25 bin Ruble seviyesinde olduğunu savunarak asgari ücretin 2 katına çıkarılması gerektiğini vurguladı. Bununla birlikte uzmanlar Rus Hükümeti’nin böyle bir kaynağa sahip olmadığına vurgu yapıyorlar. Rusya’da asgari ücret 2020 yılında 12500 Ruble seviyesinde uygulanacak. Rusya asgari ücret dolar bazında bu zamla 200 Amerikan Doları’nın üzerine çıkacak. Bununla birlikte asgari ücretin Rusya’da eyaletlere göre değişkenlik göstereceğini de söylemekte fayda var. Örneğin Moskova asgari ücret 2020 yılında 18 bin Rus Rublesi seviyesinde uygulanacak. Ruble simgesi, Rus Rublesi simgesi ve banknotları için de buraya göz atabilirsiniz.

Rusya Ekonomisi Nasıl?

Rusya’da işsizlik ve enflasyon rakamları düşük denilebilecek düzeyde seyrediyor. Rusya ekonomisi rakamları özet olarak aşağıdaki gibidir.

 • Rusya GSYİH Büyüme Oranı yüzde 0,2
 • Rusya GSYİH Yıllık Büyüme Hızı yüzde 1,7
 • Rusya İşsizlik Oranı yüzde 4,6
 • Rusya Enflasyon Oranı yüzde 3,5
 • Rusya Enflasyon Oranı (Aylık) yüzde 0,3
 • Rusya Faiz Oranı yüzde 6,25
 • Rusya Cari açık GSYİH oranı yüzde 7
 • Rusya Devlet borcu GSYİH oranı yüzde 13,8
 • Rusya Devlet bütçesi GSYİH oranı yüzde 2,7
 • Rusya İmalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi yüzde 45,6
 • Rusya Hizmet sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi yüzde 55,6

Rusya Ortalama Maaşlar! Rusya’da Maaşlar Nasıl?

Rusya’da ortalama maaşlar asgari ücretin 2 katı seviyesinden başlamaktadır. Rusya’da ortalama maaşlar polis ve öğretmen maaşı olarak değerlendirilebilir. 25 bin Ruble seviyesinden başlayan nitelikli iş gücü maaşları 100 bin Ruble’ye kadar çıkmaktadır. Rusya’da polis maaşı 50 bin Ruble’nin (800 dolar) üzerindedir. Rusya’da öğretmen maaşları da ortalama 60 bin Ruble (1000 dolar) düzeyinde bulunmaktadır. Rusya’da maaşlar her yıl enflasyonun üzerinde zamlanmaktadır. Rus Rublesi neden değersiz, Rusya para birimi neden değersiz buraya göz atabilirsiniz.

Rusya’da Yaşam Maliyeti ve Rusya’da Ev Kiraları!

Rusya’da yaşam maliyeti asgari ücretli çalışanlar için yüksek olmakla birlikte ortalama maaşlar için normal seviyededir. Rusya ev kiraları bakımdan kırsal ve kentsel kesimler arasında büyük farklar bulunmaktadır. Kırsal kesimde 5 bin Rus Rublesi’nden başlayan ev kiraları kentsel kesimlerde lüks konutlarda 200 bin Rus Rublesi’ne kadar çıkabilmektedir.

Rusya market fiyatları noktasında da birkaç örnek vermek gerekirse…

 • Rusya’da ekmek ne kadar? Rusya’da ekmek 33 Rubel (500 Gr.)
 • Rusya’da süt ne kadar? Rusya’da 1 litre süt 60 Ruble
 • Rusya’da benzin ne kadar? Rusya’da 1 litre benzin 35 Ruble
 • Rusya’da et ne kadar? Rusya’da 1 kg et 300 Ruble