Rehin FENER Hisseleri Yuvaya Dönüyor

Rehin FENER Hisseleri Yuvaya Dönüyor

4 Şubat 2021 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Fenerbahçe Spor Kulübü Bankalar Birliği anlaşması ile ilgili uzun zamandır görüşmelerini sürdürüyor. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, bankalar tarafından yöneltilen ilk anlaşmayı gerçekçi bulmadıkları için kabul etmediklerini belirtmişti. Yapılan revizenin akabinde yeni anlaşmanın 2+7 yıl şeklinde olacağı ön görülüyor. Yapılan anlaşma neticesinde bankalara verilen temliklerin ve rehin FENER hisselerinin üzerindeki blokelerin de kaldırılacağı ön görülüyor. Fenerbahçe dolar borcunu TL’ye çevirdi haberi için de buraya göz atabilirsiniz.

Rehin FENER Hisseleri Yuvaya Dönüyor

Fenerbahçe ile bankalar arasında devam eden kredi yapılandırması anlaşmasında sona gelindiği belirtilirken;  bu anlaşma kapsamında Fenerbahçe’nin borçlarının 9 yıl (2+7 yıl) vadelendirileceği ve ilk 2 yılın geri ödemesiz olacağı vurgulandı.  Sözcü Gazetesi Fenerbahçe muhabiri Sercan Hamzaoğlu’nun haberine göre bankalar birliği anlaşmasından gelecek olan fonun önemli bir kısmı ile bankalara verilen rehin hisselerin üzerindeki temlik kaldırılacak.

Kredi yapılandırması anlaşması sonrasında Fenerbahçe’ye 500 milyon Türk Lirası sıcak para girişi olacağı iddia edilirken; bahse konu para girişinin akabinde de mali disiplinden taviz verilmeyeceği vurgulandı. Yapılan anlaşmada şahsi kefaletin bulunmaması ve kulüp gelirlerinin yüzde 50’sini geçmeyecek şekilde ilk 2 yıldan sonra ödemelerin başlaması bekleniyor.

Bankalar ile anlaşma konusunda diğer takımlara nazaran ağırdan alan ve konulan şartların mali gerçeklerle örtüşmediğini ısrarla belirten Fenerbahçe yönetimi, anlaşmanın istediği şartlara gelmesini sağladı. Kendisi de Yapı Kredi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten ve bankacılık alanında son derece deneyimli olan Ali Koç, Fenerbahçe’nin bahse konu anlaşmadan maksimum fayda ile ayrılmasını hedefliyor. Anlaşmanın imza aşamasına geldiği de gelen haberler arasında yer alıyor.

Yararlanılan kaynaklar: https://skor.sozcu.com.tr/2021/02/02/fenerbahceye-500-milyon-tllik-buyuk-mujde-1561020/