Rabobank International Türkiye Temsilciliği Nerede?

Rabobank International Türkiye Temsilciliği Nerede?

17 Kasım 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Rabobank Hollanda merkezli faaliyet gösteren, “tarım ve gıda bankacılığının küresel lideri” konumunda bulunan bir bankadır. Rabobank Grubu’nun ülkemizde “Rabobank Türkiye” unvanı ile 2014 yılından bu yana faaliyet gösteren bir iştirak kuruluşu bulunmaktadır. Bunu daha önce Rabobank kimin yazımızda detaylı olarak konu etmiştik. Buna ek olarak Rabobank International da Türkiye temsilciliği bulunan yabancı bankalar arasında yer almaktadır.

Rabobank International Türkiye Temsilciliği Nerede?

Rabobank International’in 42 binden fazla çalışanı vardır. Rabobank International Türkiye temsilciliği İstanbul’da bulunmaktadır. Rabobank international temsilciliğine dair bilgiler aşağıdaki gibidir:

  • RABOBANK INTERNATIONAL TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİ ADRES: BÜYÜKDERE CAD. KIRGÜLÜ SOK. NO: 4 METROCITY AVM D BLOK KAT: 4 ODA: 40 LEVENT / ŞİŞLİ / İSTANBUL
  • RABOBANK INTERNATIONAL TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİ TELEFON: (212) 319 18 18
  • RABOBANK INTERNATIONAL TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİ EFT KODU: 918

Rabobank Hollanda Tarihi, Rabobank Kimin?

Banka, 1864’te Almanya’daki ilk çiftçi bankasını kuran kredi sendikalarının kooperatif hareketinin kurucusu Friedrich Wilhelm Raiffeisen’in fikirlerine dayanmaktadır. Yoksulluğu hayırsever yardımlarla gidermeye çalışan Wilhelm; kendi kendine yeterliliğin uzun vadede daha fazla potansiyele sahip olduğunu fark etti ve böylece hayır kurumunu 1864’te bir çiftçi bankasına dönüştürdü. Kırsal kesimde yaşayanların tasarrufları ve girişimci çiftçilere kredi sağladı.

Bu model, 19. yüzyılın sonunda Hollanda’da büyük ilgi gördü. Raiffeisen’in ilk takipçilerinden biri, Hollanda’nın güneyindeki bir dizi yerel çiftçi bankasının temelinde duran Peder Gerlacus van den Elsen’di. Model, din adamları ve kırsal kesimdeki seçkinler tarafından savunulmaya başlandı. Kooperatif banka modeli, yatırılan sermaye ile topluluk arasında sıkı bir bağ sağladı.

Bankanın geleneksel genel merkezleri Utrecht ve Eindhoven’dır. 1898’de iki kooperatif banka şirketi kuruldu:

  • Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Bank, Utrecht
  • Coöperatieve Centrale Boerenleenbank, Eindhoven’da

Raiffeisen-Bank, altı yerel bankadan oluşan bir kooperatif olarak kuruldu, Boerenleenbank ise 22 yerel bankadan oluşan bir kooperatifti. Bu ikisi, bariz benzerliklerine rağmen, uzun yıllar boyunca ayrı iki banka olarak faaliyetlerine devam ettiler. 1940’a gelindiğinde, iki kuruluş sınırlı bir ölçekte de olsa birbirleriyle işbirliği yaptı.

1972’de, iki kuruluş, Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Boerenleenbank veya kısaca Rabobank’ı oluşturmak için birleşti. Kuruluş, kurucu kuruluşlarla ilgili tarihsel tarafsızlığı nedeniyle Amsterdam’ı yasal genel merkezi olarak seçti. 1980’den 2015’e kadar, merkezi organizasyon Rabobank Nederland olarak anıldı. Günümüzde Coöperatieve Rabobank U.A. ya da Rabobank International olarak bilinmektedir. Rabobank genel mali özeti aşağıdaki gibidir:

  • Gelir: 12 milyar Euro’dan fazla (2018)
  • Net gelir: 3 milyar €’dan fazla (2018)
  • Toplam varlıklar: 590 milyar Euro’dan fazla (2018)*