QNB Finansleasing EBRD’den KOBİ’ler İçin Kredi Sağladı!

QNB Finansleasing EBRD’den KOBİ’ler İçin Kredi Sağladı!

23 Kasım 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

QNB Finansleasing EBRD’den KOBİ’ler için kredi sağladı. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansmana erişimini kolaylaştırmak, kaynağı bollaştırmak adına QNB Finans Leasing Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) 50 milyon Euro kadar sendikasyon kredisi sağladı. QNB Finans Leasing 2018’de 25 milyon Euro kadar sendikasyon kredisi sağlamıştı.

QNB Finansleasing EBRD’den 50 Milyon Euro Sendikasyon Kredisi Sağladı!

QNB Finansleasing QNB Finansbank’ın finansal kiralama şirketidir. QNB Finansleasing küçük ve orta ölçekli işletmelere kredi sağlayarak onların finansman ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. İlgili finansal kiralama şirketi EBRD’den (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası) 50 milyon Euro’luk sendikasyon kredisi sağlamıştır. QNB Finansal Kiralama Şirketi söz konusu krediyi KOBİ’lerin finansman kaynağını genişletmek, onlara finansman sağlamak için kullanmıştır.

Söz konusu sendikasyon kredisi anlaşması EBRD Türkiye Başkanı Arvid Tuerkner ve QNB Finans Leasing Genel Müdürü Metin Karabiber arasında imzalanmıştır. Yapılan açıklamaya göre EBRD’den alınan 50 milyon Euro kredinin 10 milyon Euro’luk kısmı A/B sendikasyon kredisi programı dahilinde sağlanacaktır. QNB Finans Leasing geçtiğimiz yıl EBRD’den 25 milyon Euro’luk sendikasyon kredisi sağlamıştı. Bu yıl iki katına çıkan kredi tutarının ülkemiz finans sektörünün güçlenmesini, bunun yanı sıra finansal kiralama uygulamasının yaygınlaşmasını sağlayacağı öngörülmektedir.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ülkemizin uzun yıllardan beri yatırımcısı konumundadır. EBRD 2009 yılından günümüze dek finansman konusunda ülkemizin yanında olmuş, özel sektöre yaptığı yatırımlar 11,5 milyar Euro seviyesini bulmuştur. Küçük ve orta ölçekli işletmeler ülkemiz finans sektörü için büyük önem arz etmektedir. KOBİ’lerin ihtiyaç duydukları finansmana daha az maliyetle ulaşabilmeleri için KOSGEB faiz indirimi gerçekleştirmiştir. Söz konusu faiz indirimi haberi hakkında bilgi için uraya göz atabilirsiniz.