Portekiz Euronext Lizbon Borsası Şirketleri ve Hisseleri

Portekiz Euronext Lizbon Borsası Şirketleri ve Hisseleri

13 Aralık 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Euronext Lisbon, Portekiz’in Başkenti Lizbon’da faaliyet gösteren bir borsadır. Portekiz Borsası ya da Lizbon Borsası olarak da adlandırılan borsanın 250 yılı aşkın geçmişi vardır. 1769 yılından bu yana işlemde olan Lizbon Borsası 2002 yılından bu yana Euronext çatısı altında faaliyet göstermektedir. Euronext Lisbon, hisse senetleri, kamu ve özel tahviller, katılım tahvilleri, varantlar, şirket varantları, yatırım ortaklığı birimleri ve borsa yatırım fonlarının alım satımını yapmaktadır. Portekiz Euronext Lizbon Borsası şirketleri ve hisseleri içeriğimizde listelenmiştir.

Portekiz Euronext Lizbon Borsası Şirketleri ve Hisseleri

Portekiz Lizbon Borsası’nın ana endeksi PSI-20 endeksidir. Portekiz hisse senedi vadeli işlemlerini içerir. Alım satım saatleri Pazartesi’den Cuma’ya yerel saatler 8:00 – 16:30 arasındadır. Yaz-kış saati uygulamasına göre değişmekle birlikte; Türkiye’den Portekiz Euronext Lizbon Borsası işlem saatleri 10:00-18:30 arasındadır. Dünya borsa sıralaması BİST kaçıncı haberi için buraya göz atabilirsiniz.

Lizbon Borsası’nın tarihçesine kısaca göz atmak gerekirse… Bolsa de Valores de Lisboa’nın (Lizbon Menkul Kıymetler Borsası) selefi, 1769’da, Lizbon şehir merkezindeki Ticaret Meydanı’nda Assembleia dos Homens de Negócio (İşadamları Meclisi) olarak kuruldu. 1891’de Oporto’da Bolsa de Valores do Porto (Oporto Borsası) kuruldu. 25 Nisan 1974’teki askeri darbeden sonra hem Lizbon hem de Porto borsaları devrimci Ulusal Kurtuluş Cuntası tarafından kapatıldı ancak birkaç yıl sonra yeniden açıldı.

Portekiz borsası BVLP, 1990’larda Lizbon Menkul Kıymetler Borsası birliğinin ve Porto Türevler Borsası Birliği’nin yeniden yapılandırılmasında kuruldu. Güncel hali ile Euronext Lizbon ise; 2002 yılında Bolsa de Valores de Lisboa e Porto’nun (BVLP) hisselerinin Euronext N.V. tarafından satın alınması ve borsanın pan-Avrupa borsasıyla birleştirilmesiyle kuruldu.

Euronext ve NYSE’nin birleşmesinden sonra 2007 yılında Euronext Lizbon, dünyanın çoklu menkul kıymet borsalarını işleten en büyük şirket olan yeni NYSE Euronext grubuna katıldı. Haziran 2014’te Euronext ilk halka arzını tamamlayarak onu yine bağımsız bir şirket haline getirdi.

Lizbon Borsası’nın ana endeksi PSI-20 olarak adlandırılmaktadır ve bahse konu indekste 20 şirket işlem görmektedir. Söz konusu firmaları Portekiz’in en büyük 20 şirketi olarak adlandırmak mümkündür. Lizbon Borsası PSI-20 endeksi şirketleri, hisse kodları, sektörleri ve borsadaki ağırlıkları ise aşağıdaki gibidir:

Şirket Sektörü Hisse Kodu Borsadaki Ağırlığı
Altri Endüstriyel Ürünler ve Hizmetler ALTR 2.03
Banco Comercial Português Bankalar BCP 17.04
Corticeira Amorim Yiyecek ve İçecek COR 2.62
CTT Correios de Portugal Endüstriyel Ürünler ve Hizmetler CTT 3.02
EDP Renováveis Araçlar EDPR 9.69
Energias de Portugal Araçlar EDP 10.36
Galp Energia Petrol gazı GALP 11.50
Ibersol Seyahat ve Tatil IBS 0.93
Jerónimo Martins Perakende JMT 10.55
Mota-Engil İnşaat malzemeleri EGL 2.22
NOS Medya NOS 9.01
Novabase Teknoloji NBA 0.24
Pharol Telekomünikasyon PHR 0.93
Redes Energéticas Nacionais Araçlar RENE 4.75
Semapa Temel Kaynaklar SEM 2.77
Sonae Perakende SON 5.03
Sonae Capital Finansal hizmetler SONC 0.50
The Navigator Company Temel Kaynaklar NVG 6.81

Portekiz Euronext Lizbon Borsası şirketleri ve hisseleri canlı takip resmi sitesi: https://live.euronext.com/pt/markets/lisbon