PNLSN: Panelsan Kazakistan’daki Ortaklık Payını Artırıyor

PNLSN: Panelsan Kazakistan’daki Ortaklık Payını Artırıyor

18 Mayıs 2022 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

PNLSN: Panelsan Kazakistan’daki Almaty şehrinde bulunan Sanayi Bölgesinde taş yünü ve poliüretan dolgulu sandviç panel üretimi amacıyla kurulan Almatı Sandviç Panel LLP (ASP)’deki ortaklık payını artırıyor… Panelsan Çatı Cephe Sistemleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nden yapılan açıklamada; şirketin ASP’deki sermaye payının Panelsan KZ LLP şirketine devri sürecinin devam etmekte olduğu, devir sonrası ASP ortaklık yapısının %51 Panelsan KZ LLP ve %49 Kazakistan Varlık Fonu olacağı belirtildi. Haberimiz devamında firmadan yapılan açıklama detaylı şekilde yer almaktadır, incelenebilir. Ayrıca diğer hisse haberleri için de buraya göz atılabilir.

PNLSN: Panelsan Kazakistan’daki Ortaklık Payını Artırıyor

Şirketten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

” Bilindiği üzere Şirketimiz, Kazakistan’ın Almaty şehrinde bulunan Sanayi Bölgesinde taş yünü ve poliüretan dolgulu sandviç panel üretimi amacıyla kurulan Almatı Sandviç Panel LLP (ASP)’ye %50 sermaye payı ile ortaktır. Konuya ilişkin olarak 09.05.2022 tarihinde yaptığımız açıklama çerçevesinde, Almatı Sandviç Panel LLP firması ile Kazakistan Varlık Fonu (Samruk Kazyna Invest) arasındaki ortaklık görüşmeleri olumlu sonuçlanmış ve Şirketimiz Yönetim Kurulu Başkan Vekili Recep Kaan Maşlak, Kazakistan Varlık Fonu CEO’su ve Şirket’in Kazak ortağı ile Ankara’da yapılan törende ortaklık anlaşmasını imzalamıştır.

Kazakistan Varlık Fonunun tabi olduğu yasal düzenlemeler nedeniyle ASP’nin mevcut ortakları olarak sahip olduğumuz payların ayrı bir şirket çatısı altında toplanması gereği çerçevesinde 220540010248 sicil numarası ile Panelsan KZ LLP kurulmuştur.

ASP’deki sermaye payımızın Panelsan KZ LLP şirketine devri süreci devam etmekte olup, devir sonrası ASP ortaklık yapısı %51 Panelsan KZ LLP %49 Kazakistan Varlık Fonu olacaktır. Hisse devirleri tamamlanınca gelişmeler kamuoyu ile ayrıca paylaşılacaktır.

ASP’deki yatırımın 2022 yılının üçüncü çeyreğinde başlaması ve 2023 yılının ikinci yarısında tamamlanarak faaliyete başlaması hedeflenmektedir. Yatırımın planlanan toplam maliyeti 14.092.000.000 Tenge olup, 2.448.000.000 Tenge’si makine ekipman, kalan kısım ise inşaat ve diğer yatırım harcamalarından oluşmaktadır. “