PLTUR Talep Toplama Ne Zaman?

PLTUR Talep Toplama Ne Zaman?

6 Aralık 2022 0 Yazar: Şerife Uslu

Geçtiğimiz cuma günü (2 Aralık) yayımlanan SPK bülteninde iki şirketin halka arz edileceği duyurulmuştu. Halka arz talebine onay verilen şirketlerden birinin Platform Turizm olduğundan bahsetmiştik. PLTUR kodu ile işlem görecek olan şirketin halka arzına katılmak isteyen binlerce yatırımcı, PLTUR talep toplama ne zaman, hangi tarihte işleme başlayacak gibi soruların cevabını arıyor. İşte PLTUR talep toplama tarihi ile ilgili detaylar…

Diğer hisse haberleri için de buraya göz atabilirsiniz.

PLTUR Talep Toplama Tarihi Belli Oldu mu?

Halka arz edilecek olan Platform Turizm Taşımacılık Gıda İnşaat Temizlik Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nde detaylar belli oldu. Platform Turizm talep toplama 8-9 Aralık tarihlerinde yapılacak. Platform Turizm şirketinin halka arzı tamamı eşit dağıtım yöntemi ile gerçekleştirilecek. Halka açıklık oranı % 20,12 olacak şirketin hisse fiyatı 9,10 TL olacak. Toplam halka arz edilecek lot sayısı ise 49.500.000 adet.

PLTUR Talep Toplamada T1 T2 Şartı Var mı?

PLTUR kodu ile halka arz olacak Platform Turizm Taşımacılık Gıda İnşaat Temizlik Hizmetleri hissesi satın alabilmek için T1 ve T2 bakiyeler kabul edilmektedir. Yani, diyelim ki yatırım hesabınızda nakit para yok fakat hisseleriniz var. Talep toplama gününde hissenizi satarak, o para ile PLTUR halka arzına katılabilirsiniz. Bazı halka arzlarda, T1 ve T2 bakiye kabul etmez yani halka arza katılmak istiyorsanız talep toplama gününden 1 ya da 2 gün önce (T1 ve T2 şartına göre) elinizdeki hisseyi satıp nakde dönmeniz gerekir. Ancak PLTUR da böyle bir durum söz konusu değildir.

PLTUR Hisse Kaç Lot Verir?

Platform Turizm şirketi tamamen eşit dağıtım yöntemi ile halka arz edilecektir. PLTUR halka arzında katılımcılara kaç lot düşeceği elbette katılımcı sayısına göre farklılık gösterecektir. Ancak eşit dağıtım olduğu için tahmini katılım ve tahmini verilecek lot sayısından biraz bahsedelim…

  • PLTUR halka arzına 300 bin kişinin katıldığı düşünüldüğünde her katılımcıya 165 lot düşer ve bu da yaklaşık 1501 TL yapar.
  • 500 bin kişinin katıldığı varsayıldığında 99 lot düşer ve bunun da karşılığı 900 TL kadardır.
  • 600 bin kişinin halka arza katıldığını düşündüğümüzde ise her katılımcı 83 lot alacaktır ve bunun da karşılığı 755 TL’dir.

PLTUR Hisse Ne Zaman İşleme Başlayacak?

Platform Turizm hissesi işleme başlama tarihi henüz belli olmadı. PLTUR talep toplandıktan kısa bir süre sonra hem katılımcılara kaçar lot düştüğü hem de hissenin ne zaman Borsa İstanbul’da işleme başlayacağı açıklanacaktır.