Peşinatsız Senetle Araba Almak İstiyorum 2020

Peşinatsız Senetle Araba Almak İstiyorum 2020

13 Ocak 2020 5 Yazar: Emine Zaman

Herkesin araç sahibi olmak için farklı bir sebebi var. Kimisi işe gidip gelmekte yaşadığı zorlukları düşünerek araç sahibi olmak istiyor, kimi vatandaş ise yeni doğan çocuğunun aniden hastalanabileceğini düşünerek… Her durumda günümüzde araç sahibi olmak zaruriyet haline gelmiş durumda. Ancak herkesin araç sahibi olacak birikimi bulunmuyor. Belli bir birikimi olmadan otomobil sahibi olmak isteyenler için son dönemlerde senetle araba satışı yapan firmalar ön plana çıkmakta. Peki eşinatsız senetle araba almak 2020 yılında mümkün mü? Peşinatsız senetle araba almak istiyorum diyenlerin takip edeceği adımlar nelerdir?

Peşinatsız Senetle Araba Almak İstiyorum 2020!

Senetle araba almak isteyen kişi, alacağı araç için satıcıya genellikle bir miktar peşin ödeme yapmak durumundadır. Kalan tutarlar ise aydan aya ödenecek şekilde senet ile taraflar arasında kayıt altına alınmaktadır. Bununla birlikte peşinatsız senetle araç satışı yapan galericiler ve Birikimoto gibi şirketler de bulunmaktadır. Müşteri peşinatsız senetle araba almak istiyorsa, normalde ödeyeceği tutardan daha fazla bir meblağın cebinden çıkacağını ön görmelidir. Zira paranın zaman değerini dikkate alan satıcılar, peşinat almadıkları araç satışında müşterilerine vade farkını yansıtmaktadırlar. Bununla birlikte senetle araba satın alma hakkındaki tüm sorular ve cevapları burada bulabilirsiniz. Birikimoto vb. gibi tasarrufla araba alma firmaları hakkında da sitemizden bilgi edinebilirsiniz.

Peşinatsız Senetle Araç Almak İsteyen İçin Riskler Neler?

Peşinatsız senetle araç almak isteyen kişi alacağı aracın normal değerinin üzerinde ödeme yapacağını bilmelidir. 40 bin lira değerindeki araç, alıcıya ortalama 50 bin liraya mal olacaktır. Alıcıya binecek maddi yük, talep ettiği vade süresi ile doğru orantılıdır. Vade uzadıkça senet taksit tutarları da artacaktır.

Peşinatsız senetle otomobil almak isteyen kişi alacağı aracın taksitlerini vade süresince ödemek durumundadır. Senet ödemeleri tamamlanıncaya kadar aracının satışını yapamaz, zira aracın üzerinde satıcının rehni mevcuttur. Ayrıca aracını satın aldığı firmaya iade etmek isteyen kişi değer kaybı dolayısı ile ek ödeme yapabileceğini de unutmamalıdır.

Senetle araç satın alacak kişi ödemelerini aksatması durumunda satıcı tarafından senetlerinin protesto edilebileceğini ve icra tehdidi ile karşı karşıya kalacağını da unutmamalıdır. Bankalardan kredi alabilecek durumunuz var ise taşıt kredisi kullanmak mantıklı mı yazımıza da göz atarak kararınızı verebilirsiniz. Ancak pek çok vatandaşımız daha önce yaşadıkları sorunlar nedeniyle bankalardan kredi çekememektedirler. Bankalardan kredi alma durumunuz yok ise senetle araç satın almak mantıklı mı içeriğimize göz atabilir ya da peşinatsız senetle araba almak istiyorum 2020 yılında diyenler tasarrufla araba alma imkanı sunan firmalar ile iletişime geçerek son kararlarını verebilirler.