PEKGY Bedelsiz Yapacak Hisse Kaç Liradan Ne Zaman Bölünecek?

PEKGY Bedelsiz Yapacak Hisse Kaç Liradan Ne Zaman Bölünecek?

9 Temmuz 2024 0 Yazar: Şerife Uslu

Geçtiğimiz Mart ayında yaşadığı keskin düşüşle yatırımcılarını hayal kırıklığına uğratan Peker Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş hissesi PEKGY, 35 lira civarından 7 lira seviyesine kadar geri çekilmişti. Bir süredir bu 7-8 lira aralığında işlem görmeye devam eden PEKGY hisse, bugün şirketten gelen haber ile tavan oldu. Hali hazırda tavan fiyattan işlem görmekte olan PEKGY bedelsiz sermaye artırımı yapacak, peki hisse kaç liradan ne zaman bölünecek?

PEKGY Bedelsiz Yapacak Hisse Kaç Liradan Ne Zaman Bölünecek?

Peker Gayrimenkul, güncel olarak 1,85 milyar TL seviyesinde bulunan sermaye tavanını 15 milyar liraya çıkarma kararı aldığını KAP üzerinden kamuoyuna deklare etti. Şirket, bu KAP bildiriminin akabinde yaptığı hamle ile bedelsiz de açıkladı. Hali hazırda 670 milyon TL düzeyinde bulunan ödenmiş sermayesini, iç kaynaklardan yapacağı artırımla 2,5 milyar liraya çıkarmayı hedefleyen firma, yatırımcılarına yeni ücretsiz lotlar verecek. Sermaye artırımı için gereken 1 milyar 830 milyon TL ise şirketin iç kaynaklarından karşılanacak. İlgili tutarın karşılanacağı kalemler şu şekilde açıklandı:

  • Özsermaye Enflasyon Düzeltme Farkları: 1.486.463.823,01 TL
  • Geçmiş Yıl Karları: 343.702.430 TL

Yapacağı yüzde 273 oranındaki bedelsiz sermaye artırımı ile paydaşlarına yeni lotlar verecek olan Peker Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, SPK’ya başvuruda bulunacak. Sermaye Piyasası Kurulu’nun ilgili başvuruyu değerlendirme ve onaylama durumu doğrultusunda gerçekleşecek PEKGY hissenin bölünme tarihi henüz netlik kazanmış değil. Zira, SPK’nın söz konusu başvuruyu ne zaman onaylayacağı öngörülememekte.

En güncel borsa, hisse ve halka arz haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

SPK tarafından değerlendirilecek başvurunun onaylanması durumunda, onaylanacağı tarihte hissenin kaç TL olacağı da şimdiden bilinemeyeceğinden, PEKGY kaç TL’den bölünecek sorusunun cevabı da henüz netleşmedi. Bu konuda netleşen husus ise kaç lot PEKGY hissesi olan yatırımcının kaç lotu olacağı… Buna göre, yüzde 273 oranında bedelsiz sermaye artırımı gerçekleştiğinde:

Portföyünde 670 lot PEKGY hissesi olanın sermaye artırımı akabinde 2500 lotu olacak. Yatırımcı, elindeki PEKGY hissesinin miktarına göre oran – orantı yaparak bedelsiz sermaye artırımı gerçekleştiğinde kaç lota sahip olabileceğini buradan hareketle hesaplayabilir.

Yeni ve ücretsiz lotları olacak yatırımcının elindeki PEKGY hisse meblağında ise herhangi bir farklılık yaşanmayacak. Zira, PEKGY hisse fiyatı, bedelsiz sermaye artırımı gerçekleştiğinde bölünecek. Örneğin:

  • Lot başına 20 TL’den 670 lot PEKGY hissesi olan yatırımcının
  • Lot başına 5,36 TL’den 2500 lot PEKGY payı olacak.

Yukarıdaki hesaplama tamamen örnek olup, hissenin kaç lira seviyesinden bölüneceğine göre değişiklik arz edecektir.

Kaynak: PEKGY KAP