Para Basma Cezası Ne Kadar 2023 Sahte Para Ne Yapılmalı?

Para Basma Cezası Ne Kadar 2023 Sahte Para Ne Yapılmalı?

14 Ocak 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Para Basmak ülkelerin egemenliklerinin önemli sembollerinden birisidir. Para basma yetkisi de devletlerin merkez bankalarına aittir. İzinsiz olarak para basmanın ise cezai müeyyidesi bulunmaktadır. Para basma cezası ne kadar sahte para ne yapılmalı? Para basma cezası ağır cezalık suç kapsamındadır. Para basmak 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında değerlendirilmiştir. Parada sahtecilik başlığında değerlendirilen suç kapsamında para basma eylemini gerçekleştiren kişiler ağır hapis cezaları ile karşı karşıya kalmaktadır.

Para Basma Cezası Ne Kadar 2023 Sahte Para Ne Yapılmalı?

Para basma cezası nedir ve karşılaşılan sahte para ne yapılmalı sorularının cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan birisi de; sahte parayı üretmese dahi, sahte para ile karşılaşan kişinin sahte parayı bildirmemesinin ve tekrar piyasaya sürmeye çalışmasının da suç olduğudur.

ATM Para Yuttu ATM Para Sıkışması ve Geri Alma 2023 haberine buradan göz atabilirsiniz.

Parada Sahtecilik Suçu ve Parada Sahtecilik Cezası

Türk Ceza Kanunu MADDE 197 – (1) Memlekette veya yabancı ülkelerde kanunen tedavülde bulunan parayı, sahte olarak üreten, ülkeye sokan, nakleden, muhafaza eden veya tedavüle koyan kişi, iki yıldan on iki yıla kadar hapis ve on bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.

Bunun yanı sıra 197. Maddenin ikinci fıkrasına göre; sahte parayı bilerek kabul eden kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis ve adli para cezası ile cezalandırılır.

  1. Maddenin üçüncü fıkrasına göre; sahteliğini bilmeden kabul ettiği parayı bu niteliğini bilerek tedavüle koyan kişi, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Bu maddenin yanı sıra Türk Ceza Kanunu’nda; para ve kıymetli damgaları yapmaya yarayan araçlar, suçu bildirmeme, suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme gibi maddelerde ön görülen cezalar da parada sahtecilik suçunu işleyen kişilerin cezalandırılabildiği ek maddeler olabilmektedir.

Sahte Para Ne Yapılmalı?

Sahte para ile karşılaşıldığında yapılan yanlışlar; bahse konu sahte banknotu karalamak, yırtmak, ya da delmek olabilmektedir. Oysa Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası sahte banknotlar ile karşılaşıldığında bunun yapılmaması gerektiğini resmi sitesinde yer alan bilgiler ile kamuoyuna deklare etmiştir.

Sahte para ile karşılaşıldığında yapılması gereken işlem hemen kolluk kuvvetlerine başvurmaktır. Bahse konu sahte banknot, polis ya da jandarma aranarak ihbar edilmeli, kolluk kuvvetlerine sahte para teslim edilmelidir.