Pamukbank Kuruluşu Pamukbank Neden Kapandı?

Pamukbank Kuruluşu Pamukbank Neden Kapandı?

23 Ocak 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Pamukbank kuruluşu Pamukbank neden kapandı..? 22 Nisan 1955 tarihinde Çukurova Bölgesi’nde kurulan Pamukbank; bölgede yoğun olarak pamuk üretimi yapan çiftçilere maddi destek sağlamak, pamuk ticaretini canlandırmak ve ekonomik sisteme entegre etmek amacı ile bankacılık sektörüne adım atmıştır. Pamukbank’ın bankacılık sektörüne adım atması ile pamuk ekim, dikim, söküm ve üretim gibi alanlarda profesyonelleşmeye gidilen Çukurova Bölgesi’nin ekonomik durumunda belirgin düzeyde iyileşme görülmüştür. Pamukbank nedir sorusuna kısa ve net olarak bu şekilde cevap verebiliriz. Pamukbank tarihçesi hakkında detaylı bilgiyi yazımızın devamından edinebilir ve Pamukbank’a ne oldu sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Pamukbank Kuruluşu Pamukbank Neden Kapandı?

17 milyon Türk Lirası ile 1955’de kurulan ve uzun yıllar Çukurova Bölgesi özelinde hizmet veren Pamukbank, 1973 yılında Çukurova Holding tarafından satın alınmıştır. Çukurova Holding bünyesine katılan Pamukbank, şubeleşme çalışmalarını ülke sathına yaymıştır. Çukurova Holding çatısı altında hızla gelişen banka, 1990’lı yıllarda Türkiye’nin en büyük 5 özel bankasından biri konumuna yükselmiştir.

Pamukbank Sahibi Kimdi? Pamukbank Kim Kurdu?

Gösterdiği büyük gelişimin ardından Pamukbank’ın 2001 krizinden büyük oranda etkilenmesi sonucunda banka zarar etmeye başlamıştır. Pamukbank’ın sahibi olan Mehmet Emin Karamehmet hakkında çeşitli hukuki süreçler başlamış ve Çukurova Holding’in diğer kuruluşları olan Digitürk ve Turkcell gibi kuruluşlara limitsiz krediler sağlandığı Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu tarafından kanıtlanmıştır.

Pamukbank’a Ne Oldu? Pamukbank Neden Kapandı?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda Pamukbank 19 Haziran 2002 tarihinde Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu’na devredilmiştir. Bu tarihten sonra TMSF Pamukbank’ın satış sürecini başlatmıştır. Pamukbank’ın 2004 yılında Halkbank’a temettü hariç; bütün hak ve ortaklıkları ile devredilme süreci tamamlanmıştır. “Genç banka” sloganı ile uzun yıllar hizmet veren Pamukbank’ın bankacılık sektöründeki macerası 60 yıla yaklaşmıştır.

Pamukbank’ın Halkbank çatısı altına girmesi ve tüzel kişiliğinin feshedilmesi ile birlikte; Pamukbank’ın iştirak kuruluşları olan; Pamuk Yatırım, Pamukbank Bahreyn Offshore Branch, Pamuk Leasing, Pamuk Factoring gibi şirketler de önemli değişim sürecine girmiştir. Ülkemizde kapatılan bankalar listesine buradan göz atabilirsiniz.

Pamukbank İletişim!

Pamukbank ile iletişim kurmak isteyen kişi ya da kurumların Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu ile iletişime geçerek bu konuda bilgi edinmeleri gerekmektedir. TMSF iletişim kanalları için ve TMSF hakkında detaylı bilgi edinmek için buraya göz atabilirsiniz.