Özbekistan Parası Özbekistan Somu Nereden Alınır?

Özbekistan Parası Özbekistan Somu Nereden Alınır?

13 Aralık 2019 0 Yazar: Emine Zaman

Özbekistan Cumhuriyeti para birimi olarak “Som” kullanılmaktadır. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin dağılması ile özgürlüğünü kazanan Özbek halkı; Özbekistan Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Buna rağmen bir müddet daha Özbekistan’da Ruble kullanılmaya devam edilmiştir. Akabinde milli para birimi olarak Özbekistan Somu’na geçilmiştir. Haberimiz devamında Özbekistan parası Özbekistan Somu nereden alınır sorusu başta olmak üzere; Özbekistan parası nerede bozulur, Özbekistan Somu kaç TL gibi pek çok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Özbekistan Parası Özbekistan Somu Nereden Alınır?

Ülkemizde Özbekistan parasına ulaşmak bir hayli güçtür. Zira Özbek parası son derece değersizdir. Bu nedenle pek çok döviz bürosu Özbekistan para birimini ellerinde bulundurmamakta; satışını ya da alışını yapmamaktadırlar. Türkiye’de Özbek Somu satışı bankalar tarafından da yapılmamaktadır. Türkiye’de Özbekistan parası alınabilecek İstanbul Kapalıçarşı’da birkaç büyük döviz bürosu bulunmaktadır. Bunun haricinde yaşanılan illerin büyük döviz büroları ya da kuyumcuları ile görüşmekte fayda vardır. Ancak İstanbul haricinde Türkiye’de Özbek Somu bulmanın bir hayli zor olduğu unutulmamalıdır. Eski Türkmenistan Manatı hakkında buradan bilgi edinebilirsiniz.

Özbekistan Parası Özbek Somu Nerede Bozulur?

Özbekistan para birimi Özbek Somu, bilhassa Özbekistan’da çalışan ve Türkiye’ye dönen kişilerin elinde bulunabiliyor. Türkiye’ye dönüldüğünde bahse konu vatandaşlar için Özbek Somu bozdurmak bir hayli meşakkatli bir işlem haline geliyor. Zira Özbekistan parası Türkiye’de nerede bozdurulur sorusunun cevabını net şekilde vermek mümkün değil. Bankalar Özbekistan Somu bozmamaktadır. Özbekistan Somu bozdurmak için ancak büyük döviz büroları veya büyük kuyumcular ile görüşülebilir.

Özbekistan Parası Banknotları ve TL Karşılıkları!

Özbekistan Somu banknotları ve TL karşılıkları aşağıdaki gibidir.

 • 1 Özbekistan Somu kaç TL? Güncel kurla 0,00061 TL
 • 3 Özbekistan Somu kaç TL? Güncel kurla 0,0018 TL
 • 5 Özbekistan Somu kaç TL? Güncel kurla 0,0030 TL
 • 10 Özbekistan Somu kaç TL? Güncel kurla 0,0060 TL
 • 25 Özbekistan Somu kaç TL? Güncel kurla 0,015 TL
 • 50 Özbekistan Somu kaç TL? Güncel kurla 0,030 TL
 • 100 Özbekistan Somu kaç TL? Güncel kurla 0,061 TL
 • 200 Özbekistan Somu kaç TL? Güncel kurla 0,12 TL
 • 500 Özbekistan Somu kaç TL? Güncel kurla 0,30 TL
 • 1000 Özbekistan Somu kaç TL? Güncel kurla 0,61 TL
 • 5000 Özbekistan Somu kaç TL? Güncel kurla 3,05 TL
 • 10000 Özbekistan Somu kaç TL? Güncel kurla 6,1 TL
 • 50000 Özbekistan Somu kaç TL? Güncel kurla 30,5 TL
 • 100000 Özbekistan Somu kaç TL? Güncel kurla 61 TL

Banknot olarak şu anda bulunmamakla birlikte; 500 bin Özbek Somu 305 Türk Lirası’na ve 1 milyon Özbek Somu da 610 Türk Lirası’na eşittir. Türkmenistan Manatı bozan bankalar var mı, Türkmenistan Manatı Türkiye’de geçerli mi buradan göz atabilirsiniz.

Özbekistan’da Ekmek Fiyatı Ne Kadar?

Özbekistan ekmek kaç para diye merak edenler için Özbekistan’da ekmeğin fiyatının yaklaşık 2000 Som olduğunu belirtebiliriz. Taşkent para birimi de, ülkenin diğer kentlerinde kullanılan para birimi de Özbek Somu olmasına rağmen ülkenin her yerinde aynı ürün aynı fiyata satılmamaktadır. Daha kırsal kesimlerde ürünlerin ücretleri daha ucuzdur. Taşkent’te 2000 Som olan ekmek fiyatı daha kırsal kesimlerde 1000 Som civarına yani 0,6 TL’ye satılmaktadır.