OTP Ne Demek OTP Cihazı Ne İşe Yarar?

OTP Ne Demek OTP Cihazı Ne İşe Yarar?

13 Ocak 2020 5 Yazar: Emine Zaman

Günümüz koşullarında “güvenlik” sağlanılması en zor koşullardan birisi konumunda. Gündelik yaşamın tehlikeleri bir yana, bir de hızla hayatımıza giren sanal alemdeki güvenliğimize de azami önem göstermemiz gerekiyor. Telefonlarımıza koyduğumuz şifreden, mail adreslerimiz için oluşturduğumuz şifrelere kadar onlarca şifre arasında adeta boğulmuş durumdayız. Ancak bu durum güvenliğimiz açısından olmazsa olmaz nitelikte. Bilhassa bankacılık işlemlerinde şifrelerin önemi bir kat daha artıyor. İngilizce’de şifre terimi olarak kullanılan OTP ne demek ve OTP cihazı ne işe yarar göz atalım…

Yukarıda da belirttiğimiz gibi; “OTP” İngilizce ifadenin kısaltılmış halidir. One Time Password kelimelerinden oluşan terimin baş harfleri alınarak “OTP” ifadesi oluşturulmuştur. Bu ifadenin Türkçe karşılığını “1 defalık şifre” olarak çevirebiliriz. Bu işlemi yapan cihazlara da “OTP cihazı” adı verilmektedir.

otp-acilimi

OTP cihazları anlık şifre üreterek güvenliğin en üst düzeyde sağlanmasına yarar.

OTP Cihazı Ne İşe Yarar?

OTP aleti kişinin güvenliğini en üst düzeye çıkarabilmek için anlık şifreler oluşturma yetisine sahip alettir. Bu alet tarafından müşterinin isteği sonrasında 6 haneli bir şifre oluşturulur ve bu şifre ancak 40 saniye boyunca varlığını korur. Kişi 40 saniye içerisinde işlem yapmaması durumunda OTP cihazının ürettiği şifre geçerliliğini yitirmektedir. Kişinin işlem yapabilmesi için OTP cihazı vasıtası ile yeni bir şifre üretmesi gerekmektedir.

Yurt dışında bankacılık başta olmak üzere, özel güvenlik gerektiren pek çok alanda sıkça kullanılan OTP cihazlarının ülkemizdeki kullanım sıklığı ise aynı yoğunlukta değildir. Ülkemizde OTP cihazı özellikle güvenlik şirketleri ve bazı bankalar tarafından kullanılmaktadır. OTP ile sağlanan güvenliğin diğer pek çok yönteme nazaran daha sağlıklı olduğu ise özellikle vurgulanmaktadır. Göz tanıma sistemi ile Garanti Cep’e giriş haberimize de buradan göz atabilirsiniz.