OECD Türkiye Büyüme Tahminini Yine Yükseltti!

OECD Türkiye Büyüme Tahminini Yine Yükseltti!

22 Kasım 2019 0 Yazar: Emine Zaman

OECD Kasım Ayı Geçici Dönem Ekonomik Görünüm Raporu’nu yayımladı. Eylül ayında yayımladığı raporda Türkiye’nin 2019 büyüme tahminini yükselten OECD Türkiye büyüme tahminini yine yükseltti. OECD 2019 yılı için Türkiye büyüme öngörüsünü yüzde 0,3’e çıkardı. 2020 yılı tahminini ise yüzde 3 seviyesine yükseltti.

OECD Türkiye Büyüme Tahminini Artırarak Türkiye Ekonomisinin Toparlandığını Açıkladı!

Kasım ayına ilişkin Geçici Dönem Ekonomik Görünüm Raporu’nu yayımlayan OECD (Ekonomik İŞ Birliği ve Kalkınma Örgütü) 2019 yılı için Türkiye büyüme tahmini yüzde 0,3’e, 2020 yılı için yüzde 3’e, 2021 yılı için ise yüzde 3,2’ye yükseltti. Eylül ayında yayımladığı raporda OECD 2019 Türkiye büyüme tahminini yüzde eksi 2,9’dan yüzde eksi 0,3’e çıkarmıştı. Eylül raporunda 2020 yılı Türkiye büyüme öngörüsü ise yüzde 1,5 idi.

Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü kasım ayı raporunda 2019 küresel büyüme tahminini değiştirmeyerek yüzde 2,9 olarak açıklarken, 2020 yılı için büyüme beklentisini ise yüzde 3’ten yüzde 2,9’a çekti. OECD açıklamasında hükümetlerin yatırımları canlandırma çalışmalarını merkez bankalarına bırakması ile birlikte finansal krizden bu yana küresel büyümenin en düşük hızda gerçekleştiğini belirtti. Küresel ekonomik görünümün kırılganlığının devam ettiğini deklare eden OECD, sağlamlaşan bir konjonktürel kriz işaretlerinin arttığını açıkladı. OECD küresel ekonomide belirsizliklerin ve risklerin halen devam ettiğini belirterek, bu belirsizliğin küresel çapta faaliyet gösteren şirketler için endişe yarattığını vurguladı.

Kasım ayı geçici ekonomik görünüm raporunda OECD Türkiye ekonomisinde son aylarda toparlanma olduğunu, ekonomide uygulanan politikaların iç piyasadaki hareketliliği artırdığını belirtti. Bunun yanı sıra OECD Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybının ihracatı artırdığını bildirdi.

İstanbul’a kurulacak olan OECD merkezi hakkında merak ettikleriniz için buraya göz atabilirsiniz.