NRW Bank Nedir Türkiye’de Var Mı?

NRW Bank Nedir Türkiye’de Var Mı?

24 Ekim 2020 0 Yazar: Şerife Uslu

NRW Bank Kuzey Ren-Vestfalya eyalet geliştirme bankasıdır. Düsseldorf ve Münster merkezli olarak faaliyet göstermektedir. İsmi “NRW.Bank” şeklinde yazılmaktadır. Kuzey Ren-Vestfalya eyaletine ait olan ve eyaletin yapısal politikalarını destekleyen banka “kamu kurumu” statüsünde bulunmaktadır. Bununla birlikte Almanya içinde diğer eyaletlerde ve hatta farklı ülkelerde dolaylı olarak hizmet vermektedir. NRW Bank nedir Türkiye’de var mı detaylandıralım…

NRW Bank Nedir Türkiye’de Var Mı?

NRW.Bank, 2002 yılında WestLB’den ayrılarak farklı bir tüzel kişiliğe kavuşmuştur. Türkiye’deki karşılığı “yatırım bankası” statüsündedir denilebilir. Genellikle devlet ve kamu oluşumlarının projelerinin fonlama işlevlerini yerine getirse de; özel sektördeki şirketlerin projeleri için de bir iş ortağı olabilmektedir. Hali hazırda yaklaşık 1400 çalışanı bulunmaktadır.

NRW Bank; kalkınma kredileri dağıtır ve yeniden finansmanı yönetir. Güçlü eleştiriler alan banka, Kredi Temerrüt Swaplarını (CDS) kullanmıştır. CDS tarafından yapılan yeniden finansman (refinansman); banka tarafından güvenli olduğu düşünülmesine rağmen; “yasa dışı” olarak nitelendirilmektedir. NRW.Bank 2015 yılında; tahvilleri ECB’nin devlet borcunun yanı sıra satın almasına uygun olacak Avrupa kurumları ve ulusal ajansların bir Avrupa Merkez Bankası listesine dahil edilmiştir.

Nisan 201’te NRW.Bank, Avusturyalı mali düzenleyiciler tarafından dayatılan borcunun askıya alınmasının ardından tahvillerde 275,5 milyon € ödemediği için Avusturya “kötü banka” Heta Asset Resolution AG’ye dava açtı. Kuzey Ren-Vestfalya eyalet hükümeti daha sonra Alman maliye bakanı Wolfgang Schäuble’den müdahale etmesini ve “sözleşmelerin veya taahhütlerin yerine getirilmesi için siyasi ve yasal olarak mümkün olan her şeyin yapmasını” talep etti.

NRW INVEST İstanbul Nedir?

NRW.INVEST Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti resmi kalkınma ajansıdır. Kuzey Ren – Vestfalya Eyaleti Almanya’nın 1 numaralı yatırım merkezidir. NRW invest uluslararası alanda bölge için pazarlama faaliyetleri yürütmektedir. NRW.INVEST, Kuzey Ren-Vestfalya’ya yatırım yapma yahut yerleşme projelerinde firmalara yardımcı olmakta; uluslararası temsilcilikleri ve Düsseldorf’ta bulunan genel merkezi vasıtasıyla bu faaliyetleri yürütmektedir.

NRW Invest’e dair iletişim bilgileri şu şekildedir.

  • NRW Invest Almanya adresi: NRW.INVEST GmbH, Völklinger Str. 4, 40219 Düsseldorf, Germany
  • NRW Invest Türkiye Adresi: Gümüşsuyu, İnönü Cd. No:43 Kat:4 D:9, 34437 Beyoğlu/İstanbul
  • NRW Invest Türkiye Telefon: +49 211 13000-0
  • NRW Invest Türkiye Fax: +49 211 13000-154
  • NRW resmi web sitesi: https://www.nrwbank.de/de/index.html