Norveç’te Yaşam ve Norveç’teki Göçmenlerin Sorunları

Norveç’te Yaşam ve Norveç’teki Göçmenlerin Sorunları

12 Şubat 2020 0 Yazar: Emine Zaman

İskandinav ülkelerinden Norveç ekonomik olarak dünyanın en refah ülkelerinden biri olarak ön plana çıkıyor. Norveç’teki asgari ücret rakamından ve sektörlere göre Norveç’teki maaş seviyesinden daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Bu yazımızda ise Norveç’te yaşam ve Norveç’teki göçmenlerin sorunları hakkında kısa bir bilgilendirme yapacağız.

Norveç’te Yaşam ve Norveç’teki Göçmenlerin Sorunları

Norveç’te yaşam nasıl sorusunu birkaç aşamada değerlendirebiliriz. Bunlardan ilki çalışma şartları. Norveç’te çalışma şartları pek çok ülkeye göre çok iyi seviyede. Ücretler konusunda da Norveç’te maaşlar son derece yüksek. Norveç dünyadaki kişi başına geliri en yüksek ülkelerden biri ki; bu konuda listeye buradan göz atılabilir.

Norveç’te hayat pahalılığı ise söz konusu. Örneğin petrol zengini Norveç; dünyada benzinin en pahalı satıldığı ülkeler arasında ilk 5’te yer alıyor. Ancak Norveç’te çalışanlar bu pahalılığı rahatlıkla karşılayabilecek seviyede maaş ediniyorlar. Ayrıca devletin pek çok konuda desteği bulunuyor. Sağlık ve eğitim konusunda Norveç vatandaşlarına ücretsiz hizmet veriyor. Norveç’te insanların doğuştan sağlık güvencesi bulunuyor. Ayrıca Norveç halkına ekonomik destekler de sağlıyor. Bu sayede ülkede suç oranları çok düşük. Kurallara sıkı sıkıya bağlı olan Norveç Halkı soğukkanlılığı ile de tanınıyor.

Norveç’teki Göçmenlerin Sorunları

Norveç Coğrafyasının çok soğuk olması halkına da sirayet etmiş durumda. Norveç’te insanlar pek de arkadaş canlısı değil. Bununla birlikte Norveç Halkı son yıllara kadar göçmenlere negatif yaklaşım göstermemekteydiler. İnsana saygıyı ilk aşamada tutan halk; bu nedenle göçmenlere mesafeli ama saygılı davranmaktaydı. Ancak Suriye iç savaşının akabinde Norveç’e olan göçmen akını ile sosyal hayatlarında göçmenlerin düzensizliklerini gören Norveçliler göçmenler hakkında olumsuz düşünmeye başladılar.

Norveç’teki göçmenlerin sorunları başlığı altında ilk olarak bu maddeyi sayabiliriz. Artık Norveç’e göç edecekler; önceden olmayan bir ön yargı ile karşılaşıyorlar. Bunun yanı sıra Norveç’te dil çok önemli bir unsur. Norveç diline hakim olmayan kişilerin Norveç’te eğitim almaları neredeyse imkansız. Bu nedenle Norveç’e göç edecekler öncelikle Norveç dili hakkında bilgi edinirler ve bir nebze Norveç dili öğrenirler ise kendileri açısından son derece iyi olacaktır.

Norveç’te Yaşayan Türkler Var Mı? Norveç’te Yaşayan Kürtler Var Mı?

Norveç’te yaşayan, Türkiye’den göç etmiş çok sayıda soydaşımız bulunmaktadır. Norveç nüfusu ve Norveç’teki Türkiye’den göç edenlerin sayısı ile ilgili olarak da buradan detaylı bilgi edinebilirsiniz. Yazı altındaki yorum kısmından bu konuda soru ve görüşlerinizi de dile getirebilirsiniz.