Norveç Para Birimi Norveç Kronu Hakkında

Norveç Para Birimi Norveç Kronu Hakkında

26 Şubat 2020 1 Yazar: Emine Zaman

İskandinav Yarımadası’nda yer alan topraklarda bulunan Norveç’in resmi adı Norveç Krallığı’dır. Norveç, dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer almaktadır. Öyle ki; yaşam koşulları Avrupa Birliği’nin dahi üstündedir ve bu yüzden Norveç Avrupa Birliği’ne girmek istememektedir. Bu gelişmiş ülkenin para birimi ise Kuron’dur. Norveç para birimi Norveç Kronu hakkında yazımızın detayından geniş bilgi edinebilirsiniz.

Norveç Kronu hakkında yazımızda cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. Norveç Para Birimi Euro Mu? Norveç’te Euro Kullanılıyor Mu? Norveç Kronu Nedir? Norveç Kronu Alt Para Birimi Nedir? Norveç Kronu Dolar Paritesi Nasıl? Norveç Kronu Euro Paritesi! Norveç Kronu Banknotları Nelerdir? Norveç Kronu Banknotları! Norveç Kronu Madeni Paraları Nelerdir? Norveç Kronu Madeni Paraları! Norveç Kronu Kaç TL? Norveç Kronu Neden Değersiz?

Norveç Kronu Nedir? Norveç Kronu Alt Para Birimi Nedir?

Norveç Kronu Norveç’te kullanılan ulusal para birimidir. Norveç Kronu’nun orijinal ismi “Norsk krone” olarak kayıtlarda yer almaktadır. Norveç Kronu kısaltması NOK’tur. Norveç Kronu sembolü KR’dir. Norveç Kronu alt birimi “øre” olarak ifade edilir. 100 øre 1 Norveç Kronu’na eşittir. Para biriminin tekil hali “Kroner”, çoğul hali “Kron”dur.

Norveç Para Birimi Euro Mu? Norveç’te Euro Kullanılıyor Mu?

Norveç resmi para birimi Norveç Kronu’dur. Euro Norveç’te kullanılabilir. Lakin Norveç’te Euro resmi para birimi değildir.

Norveç Kronu Dolar Paritesi Nasıl? Norveç Kronu Euro Paritesi!

1 Norveç Kronu 0,12 Amerikan Doları’na denktir. 1 Amerikan Doları 8,35 Norveç Kronu’na denktir. 1 Norveç Kronu 0,1054 Euro’ya denktir. 1 Euro 9,4857 Norveç Kronu’na eşittir.

Norveç Kronu Banknotları Nelerdir? Norveç Kronu Banknotları!

Norveç Kronu banknotları aşağıdaki gibidir.

  • 50 kr
  • 100 kr
  • 200 kr
  • 500 kr
  • 1000 kr

Norveç Kronu Madeni Paraları Nelerdir? Norveç Kronu Madeni Paraları!

Norveç Kronu madeni paraları aşağıdaki gibidir.

  • 1 kr
  • 5 kr
  • 10 kr
  • 20 kr

Norveç Kronu Kaç TL? Norveç Kronu Neden Değersiz?

Norveç Kronu 0,6747 Türk Lirası’na eşittir. Norveç dünyanın en zengin ülkelerinden biri iken, Norveç Kronu’nun değerinin nispeten düşük görünmesine pek çok kimse anlam verememektedir. Norveç Kronu neden değersiz sorusu da buradan çıkmaktadır. Norveç Kronu’nun değersiz olarak görünmesi uluslararası para piyasalarında net açıklanabilen bir durum değildir. Genel kanı, petrol zengini olan ve dünya balık piyasalarının büyük kısmına hakim olan Norveç’in, düşük Norveç Kronu değeri sayesinde ihraç pazarını korumayı amaçladığı yönündedir.

ECU nedir? Euro hakkında detaylı bilgiyi de buradan edinebilirsiniz.