Mutfak Lavabo Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Mutfak Lavabo Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

5 Kasım 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Tıkanmadıkları sürece kıymetleri ve ne kadar önemli bir görevi ifa ettikleri bilinmeyen lavabolar, temizlik sürecinin en önemli aşamalarından birini oluşturuyorlar. Yağ, kir, kıl, ufak poşet ve tel artıkları gibi yabancı cisimler ile zaman içerisinde tıkanabilen lavabolar; kötü kokudan su taşmasına, dirsek kırılmasından bakteri yuvalanmasına kadar onlarca farklı olumsuzluğa neden olabiliyor. Peki mutfak lavabo tıkanıklığı nasıl açılır; en pratik geleneksel yöntemlerden kimyasal yöntemlere kadar kısaca göz atmakta fayda var…

Geleneksel, Pratik Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri!

Tıkanan mutfak lavabosunu açmak için on yıllardır bilinen ve kullanılan pratik / geleneksel yöntemler şu şekilde sıralanabilir.

  • Pompayla Lavabo Açma: En bilindik lavabo açma yöntemidir. Küçük el pompaları lavabodaki hafif tıkanıkları anında açacaktır. El pompanız yoksa (biraz tiksinç gelebilir ancak); el ayanızı lavabo deliğine tam kapatacak şekilde bastırıp çekerek pompa görevi gördürebilir ve ufak tıkanıklıkları kolayca açabilirsiniz.
  • Uzun Telle Tıkanıklığı Açma: Düz, uzun, ince ama kolay eğilmeyecek kadar sağlam bir tele sahipsiniz lavabo deliğinin içerisine sokarak bir müddet karıştırabilirsiniz. Bu işlemi aşağıdaki bahsettiğimiz uygulamaları yaptıktan sonra da gerçekleştirebilirsiniz.
  • Sirke, Karbonat ve Sıcak Su Karışımı: Sirke ve karbonat ile yapılacak karışım lavaboya dökülebilir. 15 dakika kadar beklemenin akabinde bolca sıcak su ile tıkanıklık giderilebilir.
  • Tuz Etkili Bir Sökücüdür: Lavabo deliğine dökülecek bolca tuzun üzerine sıcak su boca edildiğinde tuzun lavabodaki tıkanıklığı açtığı bilinmektedir.

Kimyasallarla Mutfak Lavabo Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Yukarıda sayılan klasik ve doğal yöntemler ile lavabo tıkanıklığı açılamadıysa belli ki lavabo borularındaki tıkanıklık zannedilenden daha fazla. Bu durumda kimyasallara başvurmak gerekebilir. Ancak kimyasallarla yapılacak uygulamada lavabo deliğine olabildiğince uzak durmak, uygulama esnasında çıkan gazı solumamak önem arz etmektedir.

Mutfak-Lavabo-Tikanikligi-Nasil-Acilir

  • Bulaşık Deterjanı İle Lavabo Açmak: Bulaşık deterjanı lavabo deliğinden içeri döküldükten sonra 15 dakika beklenir ve bolca sıcak su tatbik edilir.
  • Lavabo Aç Kullanmak: Piyasada “lavabo aç” olarak bilinen kimyasallar pek çok firma tarafından üretilmektedir. Lavabo deliğine dökülen kimyasalın üzerine birkaç litre kaynar su dökülmekte ve akabinde bolca soğuk su ile gider temizlenmektedir. Lavabo aç kullanırken; kaynar su tatbiki esnasında lavabo deliğine yakın durmamaya ve çıkan gazı solumamaya dikkat etmelisiniz.
  • Tesisatçı Çağırın: Atalarımızın da dediği gibi; işi ehline vermek gerekir. Özellikle yukarıdaki yöntemlerle açılmayan lavabolarda tıkanıklık zannedilenden çok daha ciddi boyutta olabilir. Bu gibi durumlarda kaş yapayım derken göz çıkarmamak için işinde uzman bir tesisatçı ile irtibata geçmek en akılcı çözüm olacaktır. İstanbul’da lavabo açtırmak için alanında uzman ustaların bulunduğu firma son teknoloji ile hizmet vermektedir.

İstanbul Lavabo Açtırmak İçin: https://www.onarimtesisat.com/tikaniklik-acma/