Mutfak Alışkanlıkları Araştırmasının Çarpıcı Sonuçları!

Mutfak Alışkanlıkları Araştırmasının Çarpıcı Sonuçları!

11 Aralık 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

Arçelik mutfak alışkanlıkları araştırması yaptı. Araştırma 12 ilden 1500 kişi üzerinde yapıldı. Yaş aralığı 25- 55 olan 1500 kişi kadın ve erkeklerden oluşuyor. Araştırma sonucuna göre Türkiye’de ortalama aylık mutfak alışverişi 935 TL seviyesinde. Araştırma neticesine yüzde 40’lık dilimin dışarıda yemek yemediği ve eve dışarıdan yemek de söylemediği açıklanmıştır. İşte Türkiye mutfak alışkanlıkları araştırmasının çarpıcı sonuçları..

Türkiye Mutfak Alışkanlıkları Araştırmasına Göre Yüzde 79 Oranla Yemeği Kadınlar Yapıyor!

Arçelik pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Zeynep Yalım Uzun gerçekleştirdikleri Türkiye mutfak alışkanlıkları araştırması hakkında açıklamalarda bulundu. Arçelik’in Bolu’da bulunan deneyim mutfağı The Kitchen’da söz konusu araştırmadan bahseden Uzun, 1.500 kişi üzerinde yapılan araştırma sonucunda aylık mutfak harcamasının 935 TL olduğunu söyledi. Bunun  yanı sıra katılımcılardan 45 yaş üstü ve metropollerde yaşayanları aylık mutfak masraflarının 1.500 TL’yi aştığını belirtmiştir. Araştırmaya göre mutfak alışverişini ve yemeği kadınlar yapıyor. Söz konusu bin 500 kişi için öncelik, sağlıklı beslenmek, aile ve çocuklar.

Araştırmaya göre 10 kişiden 9’u organik ve doğal ürünler kullanmaya özen göstermektedirler. Katılımcıların yüzde 83’ü paketli gıdalardan uzak duruyor ve yüzde 57’si glutensiz, şekersiz ve unsuz beslenmeye gayret göstermektedirler. Katılımcıların yüzde 14’lük kısmı ise vejeteryan ve vegan olduğunu açıklamıştır. Mutfak alışanlıkları araştırma sonuçlarına göre mutfak alışverişini yüzde 65, yemeği ise yüzde 79 oran ile kadınlar yapıyor. Alışverişte ilk sırayı yüzde 70’lik oran ile sebze ve meyve alırken, et ve ürünleri yüzde 63 ile ikinci sırada bulunuyor. Üçüncü sırada ise yüzde 43’lük oran ile bakliyat ürünleri yer almaktadır.

Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 73’ü haftada en az bir kez evde yemek yerken yüzde 40’lık kesim ise hiç dışarıda yemek yemiyor. Daha çok evde yemek yemenin sebebi olarak yüzde 53’lük kısım sağlıklı beslenmeyi göstermiştir. Kasım ayı enflasyon rakamları hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.