Munich Re Nedir Kimin Ne İş Yapar?

Munich Re Nedir Kimin Ne İş Yapar?

16 Ekim 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Asıl adı Münchener Rück ya da Münchener Rückversicherungs-Gesellschaft olan firma Munich Re Group olarak faaliyet göstermektedir. Munich Re hissesi DAX 30 içerisinde işlem görmektedir. Almanya, Münih merkezli bir reasürans şirketi olan Munich Re dünyanın önde gelen reasürörlerinden biri konumunda bulunmaktadır. Munich Re nedir kimin ne iş yapar sorusuna kısaca bu şekilde cevap verdikten sonra; reasürans nedir ve Munich Re hakkında daha detaylı bilgiyi de içeriğimizde bulabilirsiniz.

Reasürans Ne Demek Nasıl Yapılır?

Reasürans sigortacılık sektörüne ait önemli bir terimdir. Kısaca; “bir sigorta şirketinin ya da ortaklığının sigortaladığı bir değerin ya da faktörün belirli bir bölümünü farklı bir sigorta firmasına ya da ortaklığına sigorta ettirmesi” işidir. Biraz daha açmak ve bir örnekle somutlaştırmak gerekirse…

Bir sigorta şirketi tarafından sigorta edilen bir değer yahut bir risk faktörü, farklı nedenlerle yeniden sigorta ettirilmek istenilebilir. Sigortayı yapan şirket ya da ortaklık; yaptığı sigortanın riskinin zaman içerisinde arttığını düşünebilir. Yahut sigorta işleminin riskini farklı yapılar ile paylaşmak isteyebilir. Bu durumda bir başka sigorta ortaklığına sigorta edilen değerin bir kısmının ya da tamamının yeniden sigortalatılması işlemi reasürans anlamına gelmektedir.

Örneğin: 1 milyar Euro değerindeki bir yapının belirli şartlar ve klozlar kapsamında 50 milyon Euro’ya sigortalanması sonrasında; sigorta firmasının 50 milyon Euro’luk sigorta riskini azaltmak için farklı bir firmaya çeşitli koşullar doğrultusunda 25 milyon Euro’luk reasürans işlemi yaptırması misal olarak verilebilir.

Munich Re Nedir Kimin Ne İş Yapar?

Munich Re 3 Nisan 1880 tarihinde kurulmuştur. Yukarıda anlatılan ve örnekle somutlaştırılan reasürans işlemini Münih merkezli olarak global çapta yapan Munich Re’nin 40 bini aşkın çalışanı bulunmaktadır. Munich Re hissesi DAX 30’da MUV2 hisse kodu ile işlem görmektedir ve firma Almanya’nın en büyük şirketlerindendir.

Bir Munich Re iştiraki olan ERGO, Grubun birincil sigorta koludur. Munich Re’nin hisseleri tüm Alman borsalarında ve Xetra elektronik ticaret sisteminde listelenmiştir. Munich Re, Frankfurt Borsası’nda, Euro Stoxx 50’de ve diğer endekslerde DAX endeksine dahil edilmiştir. Şirketin 2019 yılı gelirleri 51,4 milyar Euro olarak gerçekleşmiştir.

Munich Re resmi web sitesi: https://www.munichre.com/en.html