Moody’s: 2020 Yılında Küresel Ekonomi Kırılgan Olacak!

Moody’s: 2020 Yılında Küresel Ekonomi Kırılgan Olacak!

20 Kasım 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s 2020 yılında küresel ekonomi kırılgan olacak değerlendirmesi yaptı. Küresel çaplı siyasi ve ticari krizlerin küresel ekonomi üzerinde baskı yarattığını açıklayan Moody’s, bunun ekonomiyi yavaşlattığını ve ülke ekonomilerinin ani risklere karşı tepki verme yeteneklerinin azaldığını bildirdi.

Moody’s 2020 Yılında Küresel Ekonomi Kapsamında Resesyon Beklemiyor!

Moody’s yayımladığı rapora kredi koşullarında artan risklerin, küresel ekonomide gerileme potansiyelinin artmasının, ticari politikalara karşı yaşanan belirsizlik ve aynı zamanda tahmin edilemeyen siyasi politikaların 2020 yılında küresel ekonominin zayıflamasına sebep olacağını açıkladı. Raporda küresel ekonominin 2009 yılında yaşanan resesyondan bu yana 2019’da en düşük büyümeyi kaydettiği belirtildi. Moody’s 2020’de global ekonominin kırılgan kalacağını açıkladı.

Moody’s’in yönetici direktörlerinden olan Elena Duggar yayımlanan raporda ABD ve Çin ticaretinin global ticaretin itici güçleri olduğunu, ilgili ticarette yaşanan sıkıntıların küresel ekonomiyi yavaşlatacağını belirtmiştir. Gelişmiş ülke ekonomilerindeki büyümenin 2020 yılında yavaşlayacağını bildiren Elena Duggar, Çin ekonomisindeki ve küresel ticaret büyümesindeki yavaşlama sebebi ise gelişmekte olan ülke ekonomilerinin de ortalamanın altında büyüme gerçekleştireceğini açıklamıştır. Moody’s 2020 yılında global ekonomi de resesyon beklememekle birlikte, resesyon riskinin bulunduğunu açıklamıştır.

Moody’s Türkiye 2019 Yılını Büyüme İle Tamamlayacak Açıklamasında Bulundu!

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s Türkiye ekonomisiyle ilgili yayımladığı raporda Türkiye’nin 2019 yılını yüzde 0,2 büyüme ile kapatacağını öngörmüştü. Bunun yanı sıra Moody’s Türkiye’nin 2020 ve 2021 yıllarında yüzde 3 büyüme kaydedeceğini tahmin ediyor. Söz konusu raporda Türkiye ekonomisinin toparlanma sinyalleri verdiği belirtilmiştir. Türkiye ekonomisinde yaşanan toparlanmanın sebebi olarak Moody’s uygulamaya konulan ekonomi politikalarını gösterdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının not skalası hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.