Moody’s 2020 Türkiye Takvimini Açıkladı!

Moody’s 2020 Türkiye Takvimini Açıkladı!

19 Aralık 2019 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s 2020 Türkiye değerlendirme takvimini açıkladı. Moody’s Türkiye’nin kredi notu ve görünümüne ilişkin değerlendirmesini 5 Haziran 2020 ve 4 Aralık 2020 tarihlerinde yapacağını deklare etti. Moody’s politikalarına göre ülkelerin ekonomik görünümlerine ilişkin değerlendirme en az 6 ay aralıkla yapılmakla birlikte, belirlenen tarihler dışında da değerlendirme yapılabilmektedir.

Moody’s 2020 Türkiye Değerlendirme Takvimini Açıkladı!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarında olan Moody’s ülkelerin ekonomik görünümleri hakkında her yıl değerlendirme yapmaktadır. Moody’s reyting politikasına göre bir ülke hakkında minimum 6 aylık aralıklarla değerlendirme yapılabilmektedir. Lakin bu aralık Moody’s’in taktirindedir ve 6 aydan daha az ya da fazla aralıklarla da değerlendirme yapabilmektedir. Moody’s ülkelerin ekonomik değerlendirmeleri neticesinde notlar vererek ülke ekonomilerini derecelendirmektedir.

Türkiye Bankalar Birliği’nin duyurduğu yerli kredi derecelendirme kuruluşu, Türkiye’nin kredi derecelendirme kuruluşu hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

Moody’s’in açıkladığı 2020 takviminde Türkiye için değerlendirme tarihi 5 Haziran ve 4 Aralık olarak deklare edilmiştir. Yukarıda belirtildiği gibi uluslararası derecelendirme kuruluşu bu tarihlerin dışında da değerlendirme yapabilir. Ülkelerin kredi notu ve ekonomik görünümlerine ilişkin notlar veren Moody’s’in takvimine göre 7 Aralık 2019 tarihinde Türkiye değerlendirmesi yapacağı yazmasına karşın, Türkiye’nin notunda güncelleme yapmadı. Moody’s’in daha evvel yaptığı Türkiye değerlendirmesi neticesinde Türkiye’nin kredi notu B1, kredi notu görünümü ise negatif olarak belirtilmişti.

Fitch Ratings Türkiye Değerlendirmesi!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından olan Fitch Ratings Türkiye ekonomisine ilişkin yaptığı son değerlendirmede kredi notunu BB- olarak teyit edip, görünümünü ise negatif seviyesinden durağana çevirmiştir. Bu gelişme Fitch Ratings’in 7 yılın ardından yaptığı ilk iyileştirme oldu. Fitch Ratings pozitif yönlü kararına açıklama olarak; aşağı yönlü risklerde rahatlama olduğunu ve bunun yanı sıra gerçekleştirilen faiz indirimlerine rağmen TL’nin değer kaybetmemesinin etkili olduğunu bildirdi.