Milli Aydın Bankası Ne Zaman Kuruldu Tarişbank Nereye Devredildi?

Milli Aydın Bankası Ne Zaman Kuruldu Tarişbank Nereye Devredildi?

23 Ocak 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Milli Aydın Bankası ne zaman kuruldu Tarişbank nereye devredildi..? Bilindiği üzere Ege’de en önemli tarım ürünleri arasında incir gelmektedir. Osmanlı Devleti’nin son döneminde inciri Ege’de üretici çiftçiden yok pahasına satın alan komisyoncular türemiştir. Bu komisyoncular genellikle yabancılardır. Bu durumun halkı adeta canından bezdirmesi sonucunda 1913 yılında Egeli çiftçiye destek olmak için Milli Aydın Bankası kurulmuştur. Sonrada adı Tarişbank olan Milli Aydın Bankası; Osmanlı Bankası ve Ziraat Bankası’nın ardından ülkemizde kurulan 3. banka olarak kayıtlarda yer almaktadır. Milli Aydın Bankası Tarişbank Aydın’da kurulmuştur.

Milli Aydın Bankası Ne Zaman Kuruldu Tarişbank Nereye Devredildi?

Milli Aydın Bankası, 1957 yılına kadar Aydın’da bulunan tek şubesi ile hizmet vermiş ve bu yıl açılan Söke ile Nazilli şubeleri sonrasında 3 şubeli olarak hizmet vermeye devam etmiştir. 1971 yılına gelindiğinde şube ağını tüm Ege’ye yayılacak şekilde genişletmiştir. 1983 yılında sermayesini artıran banka, ismine “Tarişbank” ifadesini de eklemiş ve genel müdürlüğünü İzmir’e taşımıştır.

Milli Aydın Bankası Tarişbank Yılları

1985 yılından sonra Milli Aydın Bankası Ege Bölgesi dışına da açılmıştır. İstanbul, Ankara, Adana, Antalya, Uşak ve Manisa genelinde şubeleşen Tarişbank 1997 yılında 45 şubeye ulaşmıştır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun 9 Temmuz 2001 tarihli kararı ile Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu’na devredilmiştir. Milli Aydın Bankası Tarişbank bu kararı Danıştay 10. Dairesi’ne itiraz ederek durdurmuştur. Uzayan hukuki süreci kaybeden Tariş 120 bin tarım üreticisinin bankası olarak BDDK kararı ile 2002 yılında Denizbank’a bütün hakları, borçları ve alacakları ile birlikte satılmıştır. Dolayısıyla Milli Aydın Bankası nereye devredildi, Milli Aydın Bankası hisse senetleri ne oldu ya da Tarişbank hisse senetleri ne oldu sorusunun cevabını da bu şekilde verebiliriz. Tarişbank hisse senedi ve Milli Aydın Bankası hisse senedi nihai olarak Denizbank çatısı altına girmiştir. Bu konuda detaylı bilgi almak isteyen kişiler TMSF ile iletişime geçebilirler.

Milli Aydın Bankası Tarişbank’ın kuruluş tarihi olarak 1913 yılını, kapanma tarihi olarak da 2002 yılını verebiliriz. Tarişbank’la birlikte ülkemizdeki kapatılan bankalara buradan göz atabilirsiniz.