Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Olan Meslek Sayısı Artırıldı!

Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Olan Meslek Sayısı Artırıldı!

18 Kasım 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu olan meslek sayısının artırıldığını açıkladı. Açıklamaya göre 26 meslek daha Mesleki Yeterlilik Belgesi gerektiriyor. Söz konusu belge uygulamasının 2015 yılında uygulamaya koyulduğunu aktaran Bakan Selçuk, bu doğrultuda iş kazalarının büyük ölçüde azaldığını söyledi.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu 26 Mesleğe Daha Getirildi!

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Mesleki Yeterlilik Belgesi hakkında açıklamalarda bulunarak 26 mesleğe daha Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı getirildiğini duyurdu. Selçuk açıklamasında, söz konusu belge zorunluluğunun 2015 yılından bu yana uygulandığını ve bu süreçte iş kazalarının azaldığını, piyasanın ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanın iş hayatına kazandırıldığını belirtti. İlgili belge zorunluluğunu son yapılan düzenleme ile 143 meslek dalında var olduğunu dile getiren Zehra Zümrüt Selçuk, belgesiz işçi çalıştıran iş yerlerine para cezası uygulanacağını vurguladı. Selçuk, bu konuda hem iş verenin hem de işçinin duyarlı olması gerektiğini söyledi.

Mesleki Yeterlilik Belgesi gerektiren meslekler arasında haddeci, iplik operatörü, taşlama tezgah işçisi, tarihi eser koruma ve restorasyon işçisi, yüksek gerilim montaj ve teçhizat test elemanı gibi meslekler bulunuyor. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk söz konusu belge ve sınav için gereken ücretin hükümet tarafından karşılandığını belirterek, bu teşvikle ne çalışana iş verene ek bir masraf çıkmadığını bununla birlikte çalışanların bilgi, beceri ve yeteneklerini ölçme ve değerlendirme fırsatı bulduklarını söyledi. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, bu kapsamda 719 bine yakını zorunluluğu olan mesleklerde olmak üzere toplam 792 bin 695 Mesleki Yeterlilik Belgesi verdiklerini sözlerine ekledi. Söz konusu belge zorunluluğu hakkında tebliğ yayımlandıktan 12 ay sonra belgesiz kişiler çalıştırılamamaktadır.

2019 Ağustos ayı işsizlik rakamları hakkında buraya göz atabilirsiniz.