Merdiven İnme Çıkma Cihazı Kullanımı ve Özellikleri

Merdiven İnme Çıkma Cihazı Kullanımı ve Özellikleri

7 Ocak 2022 0 Yazar: Şerife Uslu

Son zamanlarda tasarımı yapılan merdiven inme çıkma cihazı tasarımları gündeme geldiği zaman farklı tasarımlardan söz edebiliriz. Yürüme zorluğu çeken yaşlı ve hasta bireyler için ya da yürüyemeyen engelli bireyler için özel olarak üretilen merdivene kurulan bir iniş çıkış sistemidir. Paketli ve akülü cihazlardır. Aküden alınan enerjiyi motora, motordan da palete ileterek merdiven iniş ve çıkış düzeneği olarak faaliyet gösterir. Merdiven in-çık cihazlarında 2 çeşit model bulunmaktadır:

  • Birinci model; kişi cihazın koltuğuna oturtulur ve emniyet amaçlı kemeri takılır daha sonra cihaza arkaya doğru eğim verilerek sırtı yatık bir şekilde cihaz bireyi yukarı ya da aşağı olacak şekilde taşımaktadır.
  • İkinci model; bu tip, akülü tekerlekli sandalye kullanıcıları İçin üretilmektedir. Yani yürüme yetisi tamamen kaybolmuş bireyler için kurulmaktadır. Bu sistemde ise birey akülü sandalyesi ile merdiven iniş çıkış işlemlerini tamamlamaktadır.

Merdiven inme çıkma aparatı her zaman üst düzeyde hizmet sunmak durumunda olan cihazlardır. Bundan dolayı söz konusu cihazların nitelikli bir şekilde hizmet sunmak durumunda olduklarını da ifade edebiliriz. Özellikle inme çıkma cihazı çeşitlerinin son zamanlarda etkili bir düzeyde sayısının artış gösterdiği bilinmektedir. Şayet siz de bu tür ürünlerden satın alacaksanız mutlaka kapsamlı bir araştırmanın içerisinde yer almak durumundasınız!

Merdiven İnme Çıkma Cihazı Çeşitleri

Ülkemizde birçok alanda asansör hizmeti bulunmamaktadır. Özellikle huzur evi ve yaşlı bakım evleri gibi hizmet veren sektörlerde merdiven iniş-çıkış sistemi, asansör yok ise muhakkak kurulmalıdır. Çünkü hastalar ve yaşlıları hasta bakıcı hemşireler sürekli sırtlanma usulünde taşıması mümkün değildir. Bu nedenle genellikle huzur evleri ve yaşlı hasta bakım evleri için bu cihaz son derece büyük bir öneme sahiptir.

Özellikle sizi hiç yormadan ve hiçbir çaba sarf ettirmeden kendisi halletmesi ile ürün görenleri kendisinde hayran bırakmaktadır. Bu cihazlarda iki tip bulunur. Birincisi az evvelde belirtildiği gibi yaşlı ve hasta bireyler yani yürümesi mümkün ancak merdiven iniş ve çıkış potansiyeline sahip olmayanlar İçin geçerlidir. Cihaz merdivenin iki korkularını da yönetmektedir. Tekerlekli sandalye iki kola bağlı olarak yukarı çekilir ya da indirilir.

Hasta ya da yürümekte zorlanan birey sandalyeye oturtulur ve muhakkak tedbir amaçlı emniyet kemeri bağlanır. Ardından sandalye sırt kısmından biraz yatırılır yani eğim verilir ve bu sayede cihaz çalıştırılarak iki koldan aldığı motor kuvveti ile hasta bireyi üst kata ya da alt kata taşımaktadır. İkinci tip modelde ise, kesinlikle yürümesi söz konusu olmayan bizzat engelli bireyler için geçerlidir ve genellikle akülü tekerlekli sandalye kullanıcıları için üretilmektedir. Yine aynı şekilde sistem merdiven korkuluklarında düzenek halindedir.

Engelli bireyin akülü tekerlekli sandalye aracı düzeneğe yani sisteme bağlanarak çalıştırılır. Engelli birey direk olarak kendi aracı ile alt ve üst katlara iniş çıkış işlemleri gerçekleştirebilmektedir. Elbette ki merdiven inme çıkma cihazı fiyatları söz konusu olduğu zaman farklı ücret miktarlarının varlığından söz edebiliriz.

Merdiven İnme Çıkma Cihazı Fiyatları

Merdiven inme ve çıkma cihazları birçok firma tarafından ülkemizce hizmet sunmaktadır. Son zamanların en çok tercih edilen cihazlarından bir tanesidir. Şahsi ve müstakil evlerinde özellikle engelli ve yürüme zorluğu çeken bireyler için büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Bireyler bu sayede alt ve üst katlara rahatlıkla inip çıkabilir. Bu sektörde bu hizmeti sunan firma sayısı oldukça fazladır. Ancak dikkat edilmelidir ki, anlaşacağınız firma son derece güvenilir ve kaliteli cihazlara sahip olmalıdır. Fiyatlar firmalara göre muhakkak değişiklik göstermektedir. Cihaz ve özellikler açısından da fiyat değişikliği söz konusu olabilmektedir.