Mavi Kart Almanya Mavi Kart Başvuru

Mavi Kart Almanya Mavi Kart Başvuru

30 Ocak 2020 0 Yazar: Şerife Uslu

Mavi Kart Türkiye’de doğmuş olan lakin sonrasında çıkma izni almak koşulu ile TC vatandaşlığından çıkmış ve yurt dışında yaşayan bireylere ve bu bireylerin 3. dereceden yakınlarına verilen bir izin belgesidir. Mavi Kart eski Pembe Kart uygulamasının günümüzdeki halidir. Mavi Kart, yurt dışında yasayan Türk vatandaşlarına büyük kolaylık sağlamaktadır. Türkiye’ye geldiklerinde bu kart sayesinde pek çok hak elde etmektedirler. Mavi Kart hakkında merak ettiklerinizi; Mavi Kart nedir, Mavi Kart ne işe yarar, Blue Card başvurusu Mavi Kart Almanya Mavi Kart Başvuru başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Mavi Kart Almanya Mavi Kart Başvuru

Mavi Kart Nedir? Mavi Kart Kimlere Verilir? Mavi Kart Ne İşe Yarar? Mavi Kart Avantajları ve Mavi Kart Dezavantajları Mavi Kartlılar Kütüğü Nedir? Mavi Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Mavi Kart Başvuru Dilekçe Örneği! Sorularının cevapları yazımızda bulunmaktadır.

Mavi Kart Nedir? Mavi Kart Kimlere Verilir?

Mavi Kart ilgili kanun gereğince Türkiye Cumhuriyeti İç İşleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri tarafından hizmete sunulmaktadır. Mavi kart doğum ile Türk vatandaşı olup çıkma izni ile Türk vatandaşlığından ayrılmış olan kişilere ve bu kişilerin 3. dereceden alt soylarına kadar olan bireylere belirlenen resmi bir belgedir. Bu resmi belge Türkiye’de tüm kamu kurumlarında kimli belgesi yerine geçmektedir. Türk vatandaşlığı kanunun ilgili maddesi uyarınca Mavi Kart sahipleri bazı istisnalar olmak kaydı ile tüm Türk vatandaşlarına sağlanan haklardan yararlanabilmektedirler. Mavi Kart( Blue Card) sahipleri her ne kadar TC vatandaşlığından çıkmış olsalar dahi yabancılar kütüğüne değil Mavi Kartlılar kütüğüne kaydedilmektedir. Ayrıca kişinin TC kimlik numarası da değişmez yalnızca kütük değişikliği yapılmaktadır.

Mavi Kart Ne İşe Yarar?

Mavi Kart çıkartılmış kişiler her ne kadar vatandaşlıktan çıkmış olsalar dahi bir yabancı gibi görülmemektedir. Türk vatandaşlarının sahip olduğu pek çok haktan yararlanabilirler. Mavi Kart kamu kurumlarında kimlik yerine kullanılabilmektedir. Mavi Kart sahipleri seçme ve seçilme, muhafen araç ve ev eşyası ithal etme, askerlik yapma, bir kamu kurumunda sürekli bir işe sahip olma haricinde Türk vatandaşların sahip olduğu tüm haklara sahiptirler. Mavi Kart sahipleri kamu kurumlarında kadrolu ev sürekli çalışan bir memur olamazlar lakin geçici personel, sözleşmeli personel ve işçi olarak çalışabilirler. Mavi Kart ile evlilik ve diğer nüfus olaylarının ilgili nüfus müdürlüğüne bildirilmesi gerekmektedir. Avrupa Birliği ülkelerinde asgari ücret ne kadar, Avrupa’da asgari ücret hakkında merak ettikleriniz için buraya göz atabilirsiniz.

Mavi Kart Avantajları ve Mavi Kart Dezavantajları

Mavi Kart sahibi olanlar öğrenci vizesi almak zorunda değillerdir. Çalışma ve oturma iznine gerek olmaması da Mavi Kartlıların avantajları arasındandır. Mavi Kart sahipleri TC kimlik numarasına sahiptirler ve gayrimenkul alırken sıkıntı yaşamazlar. Mavi Kart dezavantajları arasında da oy kullanamamak, memur olamamak, araç ve ev eşyası ithal edememek bulunmaktadır.

Mavi Kartlılar Kütüğü Nedir?

Mavi Kartlılar Kütüğü doğumla Türk vatandaşı olan çıkma izni ile vatandaşlıktan çıkan bireylerin ve üçüncü alt soya kadar olan akrabalarının kayıtlı olduğu kütüktür. Mavi Kart durumunuz hakkındaki gelişmeler için Mavi Kart Kütüğü Sorgulama yapabilirsiniz.

Mavi Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Mavi Kart Başvuru Dilekçe Örneği!

Mavi Kart başvurusu kayıtlı olunan içe nüfus müdürlüğüne yapılmaktadır. Mavi Kart başvurusu gerekli belgeler; başvuru dilekçesi, çıkma izin belgesi, vatandaşı olduğunuz ülkeyi gösteren pasaport vs. gibi bir belge, doğum ile TC vatandaşı olunduğunu gösteren bir belge, 2 adet biyometrik vesikalık fotoğraf şeklindedir. Mavi Kart dilekçe örneği gibi özel bir dilekçe metni bulunmamaktadır. Resmi dil ile bir dilekçe yazarak, hatta bazı zamanlarda direkt sözlü olarak bile Mavi Kart başvurunuzu yapabilirsiniz. Mavi Kart başvuru için alınan ücret 10 TL civarındadır. Avrupa Birliği ülkelerinde asgari ücret ne kadar, Avrupa’da asgari ücret hakkında merak ettikleriniz için buraya göz atabilirsiniz.