Masrafsız Kredi Aldatmacasına Dikkat

Masrafsız Kredi Aldatmacasına Dikkat

1 Mayıs 2017 2 Yazar: Emine Zaman

Bankalar, ekonominin temel yapı taşları konumunda. Ekonominin kayıt altına alınmasından, piyasa fonlamasına kadar pek çok önemli alanda yararlı faaliyetler gösteren bankaların, hizmetleri esnasında çeşitli yanlışlara düştüğünü görmek de mümkün. Özellikle günümüz ekonomik koşullarında pek çok vatandaşın bankaya “kredi” için başvurması nedeniyle, bu alanda çeşitli mağduriyetler yaşanmakta. Bilhassa “masrafsız kredi” adıyla sunulan krediler dahilinde, müşteriden tahsil edilen tutarları dikkatle incelemek gerekmekte.

Vatandaşlar tarafından “dosya masrafı” olarak tabir edilen ücret, aslında bankaların “kredi tahsis ücreti” olarak belirlediği ve genellikle kredi tutarından binde beş oranında tahsil ettiği meblağdır. Bu ücret 20 bin Türk Lirası tutarında bir kredi için 100 Türk Lirası + 5 lira da BSMV dahil olmak üzere toplamda 105 Türk Lirası olarak tahsil edilmektedir. Kredi tahsis ücreti, kullanılan kredi meblağına göre tahsil edildiğinde, ilgili kredi tutarı ile doğru orantılı olarak değişiklik gösterecektir.

Masrafsız Kredi “Gerçekten” Masrafsız Mı?

Bankaların genellikle “masrafsız kredi” olarak adlandırdıkları ve bu şekilde tanıtımını yaptıkları krediler aslında “kredi tahsis ücreti olmayan” kredilerdir. Bununla birlikte, kredilerde farklı masraf kalemleri de bulunmaktadır. Bunlar kredi türüne değişmektedir. İhtiyaç kredisinde hayat sigortası poliçe prim ücreti müşteri tarafından karşılanmak durumundadır. Konut kredisi kullanan müşteriler; konut sigortası poliçe prim ücretini, DASK poliçe prim ücretini, krediye konu evin ipotek tesis bedelini ve ekspertiz ücretini ödeyeceklerdir. Taşıt kredilerinde de kasko bedeli ve kredi konu aracın rehin tesis ücreti müşteri tarafından ödenmek durumundadır.

Masrafsız kredi kullanmak isteyen müşterilerin, kredi kapsamında kendilerinden tahsil edilecek tutara dikkat etmeleri gerekmektedir. Kredi faizinden doğan faiz maliyeti haricinde, müşteriden “hiçbir” tahsilat yapılmayan krediler gerçekte masrafsız kredilerdir. Müşteriden hiçbir masraf tahsil edilmeyen masrafsız krediye örnek olarak buradan enpara masrafsız ihtiyaç kredisine göz atabilirsiniz.