Maçkolik Sahibi Kim? MACKO Hisse!

Maçkolik Sahibi Kim? MACKO Hisse!

1 Şubat 2023 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Maçkolik İnternet Hizmetleri Ticaret A.Ş geçtiğimiz günlerde 38 TL fiyat ile halka arz olmuştu. Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlayan MACKO hakkında, Maçkolik sahibi kim, ne zaman kuruldu, ortaklık yapısı nasıl, ne iş yapar, MACKO hisse ne kadar ve benzeri gibi konular yatırımcının ilgi odağı oldu. İçeriğin devamında bu soruların cevaplarını vermeye çalıştık… diğer hisse ve borsa haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

Maçkolik Sahibi Kim ve Ne Zaman Kuruldu?

Maçkolik İnternet Hizmetleri Ticaret A.Ş 2001 yılında, İstanbul merkezli olarak, Tarkan Onar, Erdem Yurdanur ve ortakları tarafından kurulmuştur. Ancak ilerleyen yıllarda şirket satılmış ve ortaklık yapısı değişmiştir. Günümüzde şirketin ortaklık yapısı; Mediazz Yeni Medya Ve Teknoloji Yatırımları Anonim Şirketi yüzde 51 pay sahibi, Abdulkadir Emre Uğurlu yüzde 15 pay sahibi ve geri kalan kısmı ise halka açık şeklindedir. Şirketin ödenmiş sermayesi 25 milyon TL, kayıtlı sermaye tavanı ise 200 milyon TL’dir.

Maçkolik Ne İş Yapar?

Maçkolik İnternet Hizmetleri faaliyet konusu esas sözleşmede;

On-Line sistemler içinde ve telekomünikasyon yolu ile her türlü bilginin dağıtım ve iletişimini yapmak, çeşitli alanlarda ve konularda bilgi üreten özel veya tüzel kişiler resmi daireler, kurum ve kuruluşlar ile işbirliği yaparak elektronik ortamda bilgi alış-verişi ve dağıtımını yapmak, üretilen bilgilerin elektronik ortamda elde edilmesini, yayılmasını ve dağıtılmasını sağlamak, bilgi üretimini genişletmek, çeşitlendirmek ve yaygınlaştırmak için gereken girişimlerde bulunmak, kaynakları hazırlamak, kullanılacak ve dağıtımı yapılacak bilgileri gerektiğinde şirketin kendi kaynakları ile üretmek veya hazırlamak veya üretilmesini veya hazırlanmasını sağlamaktır.

Şirket’in ana faaliyetleri; konusu ile ilgili olarak internet üzerinde her türlü servis ve ticari faaliyet göstererek yayın ve çeşitli konularda veri tabanı oluşturma, geliştirme, müşterilere servis olarak sağlama ve internet ile ilgili yazılım geliştirme, reklam ilan alma, reklam ilan verme gibi müşteri hizmetleri, yurt dışı firmalar ile ortaklık kurarak veritabanı alışverişi sağlama gibi elektronik ticaretler olup özetle; kendi mobil uygulamaları ve web siteleri vasıtasıyla reklam gelirleri elde etmek, yazılım programları üretmek, satmak ve yazılım hizmeti vermektir.

Mevcut durum itibarıyla Şirket; web siteleri ve uygulamaları vasıtasıyla reklam geliri ve reklam gelirlerinin optimizasyonu üzerine sunduğu yazılım hizmetlerinden gelir elde etmektedir.” şeklinde belirtilmiştir.

MACKO Hisse ve Halka Arz Bilgileri

Maçkolik 26 Ocak 2023 tarihinde Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlamıştır. 38 TL’den halka arz olan hisse 1 Şubat 2023 tarihinde, içeriğin oluşturulduğu sırada, 61,15 TL’dir. Şirket 8.500.000 TL nominal değerli payları halka arz etmiştir. MACKO halka arzına 691.305 katılımcı başvurmuş ve toplamda 31,46 kat talep gelmiştir. Toplam talep büyüklüğü 10.162.772.934 TL olarak gerçekleşmiştir.

Maçkolik İştirakleri ve Bağlı Ortaklıklar

MACKO iştirak ve bağlı ortaklıkları şu şekildedir:

  • Activaweb SAS- Fransa Merkezli Canlı Skor ve Veri Platformu- Şirket yüzde 100 oranla Maçkolik’in bağlı ortaklığıdır.

*Yukarıda yer alan bilgiler yalnızca haber verme amaçlı derlenmiştir. Asla yatırım tavsiyesi değildir!

Yararlanılan kaynaklar: https://www.kap.org.tr/