Macaristan Para Birimi Euro Mu Macar Forinti Nedir?

Macaristan Para Birimi Euro Mu Macar Forinti Nedir?

25 Mart 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Macaristan Orta Avrupa’da denize sınırı olmayan bir ülkedir. Karpatlar diye anılan bölgede bulunur. Etrafı Orta Avrupa ülkeleri ile sarılı durumdadır. Eski Demir Perde ülkeleri arasında sayılmaktadır. Demir Perde ülkelerinin kapitalizmle tanıştığı, doğu blokunun yıkıldığı 1990’lı yılların başından itibaren Macaristan büyük bir ekonomik gelişim göstermiştir. Macaristan ekonomisi ve Macaristan para birimi Euro mu Macar Forinti nedir hakkında detaylı bilgiyi yazımızın devamında edinebilirsiniz.

Macaristan ekonomisi ve Macaristan para birimi hakkında yazımızda cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. Macaristan Para Birimi Nedir? Macar Para Birimi Nedir? Macaristan Para Birimi Euro Mu? Macaristan Para Birimi Dolar Mı? Macaristan Euro Kullanıyor Mu? Macaristan Euro’ya Geçecek Mi? Macaristan Ne Zaman Euro’ya Geçecek? Macar Forinti Nedir? Macar Forinti Hakkında! Macar Forinti Kaç TL? Macar Forinti Euro! Macar Parası Değerli Mi? Macar Forinti Ne Kadar? Macar Forinti Alt Para Birimi Nedir? Macar Forinti Kuruşu Nedir? Macar Forinti Madeni Paraları Nedir? Macar Forinti Madeni Paraları! Macar Forinti Nereden Alınır? Macaristan Forinti Nasıl Bozdurulur? Macar Forinti Banknotları Nedir? Macar Forinti Banknotları! Macaristan’da Enflasyon Yüzde Kaç? Macaristan Kişi Başı Gelir Ne Kadar? Macaristan’da Asgari Ücret Ne Kadar? Macar Forinti Kodu Nedir? Macar Forinti Kısaltması ve Macar Forinti Sembolü!

Macaristan Para Birimi Euro Mu Macar Forinti Nedir?

Macaristan para birimi Forint’tir. Macaristan resmi para birimi Forint, Macaristan’da uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Macaristan Euro Kullanıyor Mu? Macaristan Euro’ya Geçecek Mi? Macaristan Ne Zaman Euro’ya Geçecek?

Macaristan’da Euro kullanılmaktadır. Bununla birlikte Euro Macaristan’da resmi para birimi konumunda değildir. Macaristan Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen Euro kullanmamaktadır. Zira Macaristan’ın Euro kullanabilmesi için çeşitli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartları yerine getirdiğinde Macaristan Euro’yu kullanmak adına taahhüt verdiği bir anlaşmaya imza atmıştır. Macaristan’ın Euro’ya geçiş süreci ile ilgili herhangi bir somut tarih hali hazırda söz konusu değildir.

Macar Forinti Nedir? Macar Forinti Hakkında!

Macar Forinti, Macaristan’da 1 Ağustos 1946 tarihinden bu yana kullanılan ulusal para birimi konumundadır. Macar Forinti, Avrupa Birliği’ne giren Macaristan’ın Euro’ya geçene kadar kullanmaya devam edeceği para birimi olarak da ifade edilebilir. Macaristan resmi para birimi olan Macar Forinti Macaristan Ulusal Bankası tarafından basılmaktadır.

Macar Forinti Kaç TL? Macar Forinti Ne Kadar?

Macaristan ekonomik açıdan iyi durumda olmasına rağmen ülke para birimi nispeten değersizdir. Macaristan Forinti 0,020 Türk Lirası’na eşittir. Bir diğer ifade ile takribi olarak 1 Türk Lirası 50 Macar Forinti’ne denktir.

Macar Forinti Alt Para Birimi Nedir? Macar Forinti Kuruşu Nedir?

Macar Forinti alt para birimi “filler” olarak bilinir. 100 filler 1 Macar Forinti’ne eşittir. Macar Filleri karşılığı Türk Lirası’nda kuruştur.

Macar Forinti Nereden Alınır? Macaristan Forinti Nasıl Bozdurulur?

Macar Forinti Türkiye’de yalnızca büyük kuyumcularda ve büyük döviz bürolarında satılmaktadır. Macar Forinti banka şubeleri tarafından satılmamaktadır. Macar Forinti bozdurmak için de büyük döviz büroları ve büyük kuyumcular ile görüşmek gerekir. Bankalar genellikle Macar Forinti bozmamaktadır. Macar Forinti bozduramayan kişiler şahsi olarak internet üzerinden ilan verme yöntemini de deneyebilirler.

Macar Forinti Madeni Paraları Nedir? Macar Forinti Madeni Paraları!

Macar Forinti madeni paraları aşağıdaki gibidir.

 • 5 Macar Forinti
 • 10 Macar Forinti
 • 20 Macar Forinti
 • 50 Macar Forinti
 • 100 Macar Forinti
 • 200 Macar Forinti

Macar Forinti Banknotları Nedir? Macar Forinti Banknotları!

Macar Forinti banknotları aşağıdaki gibidir. Macar Forinti Banknotları…

 • 500 Macar Forinti
 • 1000 Macar Forinti
 • 2000 Macar Forinti
 • 5000 Macar Forinti
 • 10000 Macar Forinti
 • 20000 Macar Forinti

Macaristan’da Enflasyon Yüzde Kaç? Macaristan Kişi Başı Gelir Ne Kadar? Macaristan’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Macaristan’da enflasyon oranı güncel olarak yıllık yüzde 3 dolaylarındadır. Bu veri Trading Economics’e aittir. Macaristan ekonomik anlamda kısmen refah bir ülke sayılabilir. Macaristan’da kişi başına gelir 15 bin dolar dolaylarındadır. Macaristan’da asgari ücret 419 Euro’dur.

Macar Forinti Kodu Nedir? Macar Forinti Kısaltması ve Macar Forinti Sembolü!

Macar Forinti kısaltması “Ft.” şeklindedir. Macar Forinti sembolü olarak da Ft kullanılır, ayrıca Macar Forinti kodu HUF şeklinde yazılır. Macar Forinti uluslararası numarası 384’tür.

Euro Bölgesi nedir, Euro Alanı ve Eurozone hakkında bilgi edinmek için buraya göz atabilirsiniz.