Litvanya Euro Mu Kullanıyor Litvanya Litası Nedir?

Litvanya Euro Mu Kullanıyor Litvanya Litası Nedir?

28 Mart 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Litvanya Kuzey Avrupa’da bulunan Baltık devletlerinden birisidir. Rusya, Beyaz Rusya ve Polonya ile komşu olan Litvanya son derece huzurlu bir ülkedir. Kışların çok çetin geçtiği ülke, yazları ise ancak bir bahar havasında yaşayabilmektedir. Litvanya Avrupa Birliği’ne üyedir. Avrupa Birliği tam üyeliği ancak 2007 yılı sonunda gerçekleşmiştir. Ancak 2015 yılına kadar kendi para birimi olan Lita’yı kullanmaya devam etmiştir. Litvanya ekonomisi ve Litvanya para birimi hakkında Litvanya Euro Mu Kullanıyor Litvanya Litası Nedir başlıklı yazımızda detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Litvanya Euro Mu Kullanıyor Litvanya Litası Nedir?

Litvanya ekonomisi ve Litvanya para birimi hakkında yazımızda cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. Litvanya Para Birimi Nedir? Litvanya Euro Mu Kullanıyor? Litvanya Litası Nedir? Litvanya Litası Tedavülde Mi? Litvanya Litası Hakkında! Litvanya Litası Kodu, Litvanya Litası Numarası, Litvanya Litası Sembolü! Litvanya Litası Kaç TL? Litvanya Litası Kaç Euro? Litvanya Litası Banknotları Nelerdir? Litvanya Litası Banknotları! Litvanya Litası Alt Para Birimi Nedir? Litvanya Litası Kuruşu! Litvanya Litası Madeni Paraları Nelerdir? Litvanya Litası Madeni Paraları! Litvanya’da Enflasyon Oranı Kaç? Litvanya’da Asgari Ücret Ne Kadar? Litvanya’da İşsizlik Oranı Kaç? Litvanya’da Milli Gelir Ne Kadar?

Litvanya Para Birimi Nedir? Litvanya Euro Mu Kullanıyor?

Litvanya 1922 yılından 2015 yılına kadar para birimi olarak Lita kullanmıştır. Litvanya Litası 1994 yılı ile 2002 yılları arasında Amerikan Doları’na sabitlenmiştir. 2002 yılından sonra ise Euro’ya sabitlenmiştir. Bu sabitleme 1 Euro = 3,45 Lita üzerinden yapılmıştır. 2007 yılında Avrupa Birliği’ne üye olan Litvanya 2010 yılında Euro’ya geçmeyi planlamış ancak ekonomik sıkıntılar nedeniyle geçememiştir. Litvanya’nın Euro’ya geçmesi 2015 yılını bulmuştur. 2015 yılından bu yana Litvanya para birimi Euro’dur.

Litvanya Litası Nedir? Litvanya Litası Tedavülde Mi? Litvanya Litası Hakkında!

Litvanya Litası, Litvanya’nın 2015 yılı öncesinde tedavülde olan ulusal para birimidir. Litvanya Litası’nın yerle dildeki ismi Lietuvos litas şeklindedir. Litvanya Litası’nın İngilizce yazılımı ise Lithuanian litas şeklindedir. Çoğulu “litai” şeklinde kullanılırdı. Litvanya Litası hali hazırda tedavülde değildir. Bununla birlikte Litvanya Litası Litvanya Merkez Bankası Bank of Lithuania’dan Euro ile değiştirilebilmektedir.

Litvanya Litası Kodu, Litvanya Litası Numarası, Litvanya Litası Sembolü!

Litvanya Litası kodu LTL şeklindedir. Litvanya Litası numarası 440’dır. Litvanya Litası sembolü Lt’dir. Bunun yanı sıra “litų” da kullanılmaktaydı.

Litvanya Litası Kaç TL? Litvanya Litası Kaç Euro?

Litvanya Euro’ya geçerken 1 Euro = 3.45280 Litvanya Litası kuru üzerinden hesaplama yapılmıştır. Litvanya Litası Türk Lirası bazında 1,81 TL’dir.

Litvanya Litası Banknotları Nelerdir? Litvanya Litası Banknotları!

Tedavüldeyken Litvanya Litası banknotları şunlardı.

 • 10 Litvanya Litası
 • 20 Litvanya Litası
 • 50 Litvanya Litası
 • 100 Litvanya Litası
 • 200 Litvanya Litası
 • 500 Litvanya Litası

Litvanya Litası Alt Para Birimi Nedir? Litvanya Litası Kuruşu!

Litvanya Litası alt birimi “centas” olarak ifade edilirdi. 100 centas 1 Litvanya Litası’na eşitti. Centas çoğul olduğunda centai şeklinde ifade edilmekteydi. Centas sembolü ve kısaltması ct şeklindedir.

Litvanya Litası Madeni Paraları Nelerdir? Litvanya Litası Madeni Paraları!

Tedavüldeyken Litvanya Litası madeni paraları aşağıdaki gibiydi.

 • 1 centas
 • 2 centai
 • 5 centai
 • 10
 • 20
 • 50 centų,
 • 1 litas
 • 2 Litvanya litai
 • 5 litai

Litvanya’da Enflasyon Oranı Kaç? Litvanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Litvanya’da enflasyon oranı yüzde 1,5 dolaylarındadır. Litvanya’da asgari ücret 400 Euro’dur.

Litvanya’da İşsizlik Oranı Kaç? Litvanya’da Milli Gelir Ne Kadar?

Litvanya’da işsizlik oranı yüzde 6 dolaylarındadır. Litvanya kişi başı milli geliri 15 bin dolar civarındadır. Tüm ülkelerin para birimleri ve bu para birimlerinin kodlarını buradan görebilirsiniz.