Likit Fon Risksiz mi? Likit Fon Getirisi Ne Kadar Olur?

Likit Fon Risksiz mi? Likit Fon Getirisi Ne Kadar Olur?

2 Ekim 2023 0 Yazar: Şerife Uslu

Düşük riskli yatırım araçlarından biri olan likit fonlar, genellikle kısa vadeli yatırım yapmak isteyen ya da yine kısa vadede param enflasyon karşısında ezilmesin niyetinde olanların kullandıkları B tipi yatırım fonlarıdır. Peki, likit fon nedir, likit fon risksiz mi, aylık/ günlük getirisi ne kadar olur, açıklayalım… Diğer hisse ve borsa haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

Likit Fon Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Vadesine 90 günden daha az kalmış olan yatırım enstrümanlarına likit fon denilmektedir. B tipi yatırım fonları da denilen likit fon genellikle enflasyon etkisinden korunmak amacı ile tercih edilmektedir. Bu tip fonlara yatırım yapanların yüksek getiri beklentisi bulunmamaktadır.

Likit fonlarda toplam portföyün büyük bir kısmı tahvil, bono ve özel sektör borçlanma araçlarından oluşmaktadır. Bu şekilde yatırımcı “sürekli faiz getirisi” elde etme imkanı bulur. Likit fon aşağıdaki gibi alt guruplara ayrılabilir:

  • B tipi likit fon
  • B tipi orta-uzun vadeli borçlanma araçları yatırım fonu
  • B tipi eurobond borçlanma araçları yatırım fonu
  • B tipi uzun vadeli yatırım fonu

Likit Fon Risksiz mi?

B tipi likit fonlarda genellikle kayıp riski bulunmamaktadır. Yatırımcı B tipi likit fon katılım payını “anlık” bir şekilde kolaylıkla alım/ satım yapabilmektedir. Bu özelliği ile B tipi likit fon “param nakit dursun, istediğim zaman çekebileyim, ama enflasyon karşısında da erimesin” şeklinde düşünenler için rasyonel bir seçimdir.

B tipi likit fon portföyü genellikle vadesine belli bir günden az kalmış repo ve ters repodan meydana gelmektedir; tahvil, bono, hisse senedi gibi orta ve uzun vadeli yatırım araçları genellikle bulunmaz.

B tipi orta-uzun vadeli borçlanma araçları yatırım fonunda ise genellikle kamu ve özel sektör borçlanma araçları bulunmaktadır. Bu tip fonun yatırımcısı genellikle orta ve uzun vadede faiz getirisi sağlamayı hedeflemektedir. Tahvil ve bonoya yatırım yapmak isteyenler genellikle B tipi orta-uzun vadeli borçlanma araçları yatırım fonunu tercih etmektedir.

B tipi eurobond borçlanma araçları yatırım fonunda ise genellikle hazine tarafından ihraç edilen dış borçlanma araçları (Eurobond gibi) ve özel sektörün ihraç ettiği döviz cinsi borçlanma araçları yer almaktadır.

Likit fonların sonuncu olan B tipi uzun vadeli yatırım fonu ise uzun vadeli yatırım yapmak isteyenlerin ilgi odağındadır. Söz konusu fonda, ortalama vadesi belli bir günden fazla olan yatırım araçları yer alır. Portföyde genellikle kamu ve özel sektör borçlanma araçları yer almaktadır.

Likit Fonlara Yatırım Yapmak Avantajlı mı?

Her yatırım aracının riski ve buna doğru orantılı bir getirisi bulunmaktadır. Yatırımcı hedeflediği şey ne ise ona uygun bir enstrümana yönelmelidir. Likit fonların pek çok avantajı vardır ve bununla birlikte getirisi de diğer yatırım araçlarına göre düşüktür. Likit fonlar yatırımcıya birikimlerini çok düşük ya da risksiz bir biçimde değerlendirme imkanı sağlamaktadır.

Likit fonlar kısa süre içerisinde nakde çevrilebilmektedir. Bu çok büyük bir avantajdır. Gün içerisinde meydana gelen artışlar günlük olarak portföye yansır ve işlemiş gelir katılım payına dahil edilir. Yatırımcı isteği an ister işlemiş gelir ile birlikte payının hepsini, ister yalnızca ihtiyaç duyduğu kısmı satarak nakde çevirebilmektedir.

*Yukarıda yer alan bilgiler yalnızca haber verme amaçlı derlenmiştir. Asla yatırım tavsiyesi değildir!