KYK Burs Sonuçları Açıklandı!

KYK Burs Sonuçları Açıklandı!

16 Kasım 2019 0 Yazar: Suat Bulut

Milyonlarca öğrencinin beklediği haber sonunda geldi. KYK burs sonuçları açıklandı! Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu şahsi Twitter hesabından KYK burs ve KYK kredi sonuçlarının açıklandığını duyurdu. Öğrenciler e- devlet şifreleri ile yahut sonuc.kyk.gov.tr adresinden burs sonuçlarına ulaşabilirler.

Bakan Kasapoğlu Beklenen KYK Burs Sonuçları Haberini Verdi!

Milyonlarca öğrencinin beklediği haberi Bakan Kasapoğlu Twitter hesabından duyurdu. Kasapoğlu “işte beklediğiniz an geldi, kredi/ burs başvuru sonuçları açıklandı” dedi. Kasapoğlu her zamanki gibi gençlere, geleceklerini hazırladığı bu süreçte destek vereceklerini belirtirken her daim onların yanlarında olduklarını dile getirdi. Kasapoğlu tüm öğrencilere başarılar diledi. Kredi ve Yurtlar Kurumu burs başvurusu sonuçlarına e- devlet şifresiyle ya da sonuc.kyk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

KYK bursu çıkmadı, KYK bursu nasıl çıkar gibi soruların cevapları için buraya göz atabilirsiniz.

KYK Bursu Ne Kadar? KYK Kredi Ne Kadar?

Kredi ve Yurtlar Kurumu her yıl burs ya da kredi yolu ile öğrencilere maddi destek sağlıyor. Bursun ne kadar olduğu da pek çok öğrenci için merak konusu. Bu yıl KYK kredi ve bursa yüzde 10 zam yapıldı. Yapılan zamla birlikte lisans öğrencileri için KYK bursu 500 TL’den 550 TL’ye çıkarıldı. Burs miktarı yüksek lisans öğrencileri için 1100 Türk Lirası’na çıkarken, doktora öğrencileri ise son zamla birlikte 1650 TL burs alacaklar.

KYK Bursu Ne Zaman Yatmaya Başlayacak?

KYK kredisine/ bursuna başvuru yapmış ve başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler 2020 yılı Ocak ayında burslarını almaya başlayacaklar. Ocak ayının 6’sı ile 10’u arasında KYK kredi/ burs ücretleri yatmaktadır. Öğrencinin TC kimlik numarasının son rakamına göre hangi gün bursu yatacağı belirlenmektedir. Öğrenciler eğitim- öğretim başlangıcı olan Ekim ayında burs almaya hak kazanmaktadırlar. Yani 2020 Ocak ayında alamadıkları ayların hakkı olan burs ücretleri de öğrencinin hesabına yatırılacaktır.