Kuveyt Türk Taşıt Finansmanında Oran Düşürdü!

Kuveyt Türk Taşıt Finansmanında Oran Düşürdü!

27 Kasım 2019 0 Yazar: Suat Bulut

Kuveyt Türk Katılım Bankası ülkemizde katılım bankacılığı alanının öncülerinden biri konumunda bulunuyor. Dini hassasiyetlere sahip vatandaşlar başta olmak üzere milyonlarca müşterisi bulunan Kuveyt Türk taşıt almak isteyenlere finansman desteği sağlıyor. Dini hassasiyetlere uygun olarak bankacılık faaliyeti yürütme gayesindeki Kuveyt Türk araç finansmanı dahilinde uyguladığı kar oranında indirime gitti. Üstelik Kuveyt Türk taşıt finansmanı sadece sıfır kilometre araçlar için değil, ikinci el araçlar için de kullanılabiliyor.

Geçtiğimiz yıl aniden yükselen faizler karşısında Kuveyt Türk de finansman ürünlerinde kar oranlarını yukarıya çekmişti. Bu yıl Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından faizlerin düşürülmesinin akabinde Kuveyt Türk de pek çok banka gibi finansman oranlarını aşağı yönlü revize etti. Bu indirimle hali hazırda Kuveyt Türk taşıt finansmanı kar oranları aylık yüzde 1,09 noktasından başlamaktadır. Senetle araç almak hakkında bütün sorularınıza da buradan cevap bulabilirsiniz.

Kuveyt Türk Araç Finansmanı Koşulları!

Sıfır kilometre ya da 2.el araç alacakların Kuveyt Türk taşıt finansmanından yararlanmak istemeleri durumunda koşullar şu şekilde gerçekleşecektir.

  • Kuveyt Türk araç finansmanı Türk Lirası ya da döviz olarak kullanılabilmektedir.
  • Araç değerinin 120 bin Türk Lirası’na kadar olan kısmı için yüzde 70, daha üst meblağlar için ise yüzde 50 oranında kredilendirilme yapılabilmektedir.
  • Kuveyt Türk araç finansmanı vadelendirmesi 120 bin Türk Lirası ve üzeri değerdeki araçlar için 48 ay, altındaki araçlar için ise 60 aydır.
  • İkinci el araçlar için 8 yaşa kadar Kuveyt Türk araç finansmanı kullanılabilir.
  • İkinci el araçlarda vade + araç yaşı toplamı 108 ayı geçemeyecektir.

Kuveyt Türk Taşıt Finansmanı Hesaplama Örnekleri

Kuveyt Türk araç finansmanı kullanarak araba sahibi olmak isteyen vatandaşlar için; sıfır kilometre ve 2.el olmak üzere iki farklı örnek hesaplama yaparak tablonun netleşmesini sağlamakta yarar var.

  • Kuveyt Türk sıfır kilometre araç finansmanı hesaplaması…

75 bin Türk Lirası araç finansmanını Kuveyt Türk’ten kullanan vatandaş bankaya geri ödemelerini 60 ay vadede yapmak isterse aylık yüzde 1,12 kar oranı ile karşılaşacaktır. Bu durumda bankaya ödemesi gereken taksit tutarları aylık 1.828,96 TL olacaktır. 5 yılın sonunda bankaya ödenen toplam taksit tutarı 109.737,53 TL olacaktır.

Taksit tutarlarına ek olarak; taşıt finansmanı vadesi boyunca hayat sigortası, taşıt sigortası, kasko bedeli ve araç rehin bedeli gibi yasal zorunluluğu bulunan işlemler yaptırılacak ve masrafı da müşteri tarafından karşılanacaktır.

  • Kuveyt Türk 2.el araç finansmanı hesaplaması…

Kuveyt Türk araç finansmanı kapsamında 60 bin Türk Lirası likidite edinerek otomobil sahibi olmak isteyen ve borcunu bankaya 60 ay vadede geri ödemek isteyen vatandaş da aylık yüzde 1,12 kar oranına tabi olacaktır.

Bu durumda vatandaşın aylık taksit tutarları 1.463,16 TL olacaktır. Vade sonunda müşterinin ödediği toplam taksit tutarı 87.790,24 TL noktasında gerçekleşecektir. Taşıt rehin tesis bedeli, kasko ücreti, hayat sigortası vb. gibi masraflar bu ücrete dahil değildir.