Küresel Piyasalarda Bekle Gör Dönemi Başlayabilir!

Küresel Piyasalarda Bekle Gör Dönemi Başlayabilir!

10 Kasım 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

Analistlerin aktardığı bilgilere göre küresel ekonomide resesyon ihtimaline karşın bütün araçlar uygulamaya konuldu. Analistler yakın zamanda küresel piyasalarda bekle gör dönemi başlayabilir açıklamasında bulundu. Son zamanlarda piyasalardaki aşağı yönlü trendi durdurmak amacı ile yoğun çaba harcanmakta ve önlemler alınmaktadır.

Resesyon İhtimaline Karşı Küresel Piyasalarda Bekle Gör Dönemi Başlayabilir!

Son dönemde piyasalarda yaşanan aşağı yönlü bir trend söz konusu. Aşağı yönlü trendi durdurmak için çalışmalar yapılmakta ve politika yapıcıları bütün araçlarını uygulamaya koymuş durumda. Günümüzde bu çabanın ne kadar işe yaradığı anlaşılmaya çalışılıyor. Amerika Merkez Bankası FED’in peş peşe gerçekleştirdiği faiz indirimlerinin ardından küresel jeopolitik risklerin azalmış olması, ticaret savaşlarında suların durgunlaşması hasebiyle analistler FED’in yılbaşına kadar bekleme eğiliminde olduğu yorumunu yapmaktadırlar.

FED kararlarına ilişkin analistlerin yaptıkları inceleme ve yorumlara göre, FOMC (FED Açık Piyasa Komitesi) ekim toplantısı ardından yaptığı açıklamada “genişleme için uygun şekilde davranacağı” ifadesi “faizlerin seviyesi için uygun politika belirleneceği” şeklinde değiştirilmiş ve bu değişim duraksama sinyali olarak algılanmıştır. Bunun yanı sıra FED Başkanı Jerome Powell, ekim toplantısının ardından ekonominin iyi bir noktaya geldiğini söylemişti. Analistlere göre makro ekonomik problemler olmadığı koşulda bu sözün bir duraklama işareti olduğunu belirtmektedirler.

Analistlere göre FED bir sonraki toplantıda yüzde 90 ihtimalle faiz indirimi gerçekleştirmeyecek.  ABD 3. çeyrek büyüme rakamı yüzde 1,9 şeklinde gerçekleşti. Piyasanın bu konudaki beklentisi yüzde 1,6 idi. Büyüme rakamının beklenenden yüksek çıkması piyasalarda rahatlama sağladı. Bunun yanı sıra büyümenin alt kademelerinde yaşanan artışın Amerika Merkez Bankası’nı rahatlattığını belirten analistler özellikle yüzde 2,9 artış gösteren kişisel harcamaların büyümeye pozitif etki ettiğini bildirdi.

FED 2019 ekim ayı faiz kararı hakkında detaylı bilgi için buraya göz atabilirsiniz.