Kron Neden Değersiz?

Kron Neden Değersiz?

7 Aralık 2018 1 Yazar: Emine Zaman

Türkçede Kron olarak bilinen, orijinal ismi ise Krona, Kronur ya da Krone şeklinde kullanılan para birimi, bilhassa Avrupa’da pek çok ülke tarafından kullanılmaktadır. Avrupa’da Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen Euro kullanmayan ve Kron kullanan ülkeler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Norveç gibi bazı Avrupa ülkeleri de Avrupa Birliği üyesi de değillerdir ve para birimi olarak Kron kullanmaktadırlar. Peki Kron neden değersiz bir para birimi? Yahut Kron neden Euro ya da Dolar kadar değerli değil?

Kron Neden Değersiz?

Kron Avrupa’da Norveç, İsveç ve Danimarka gibi gelişmiş ülkelerde resmi para birimi olarak kullanılmaktadır. Kron’un gelişmiş ülkelerin para birimi olarak kullanılmasına rağmen; hemen hemen bütün Kron kullanan ülkelerde nispeten değersiz bir seviyeden işlem görmesi akıllarda soru işareti yaratmaktadır. Zira Norveç, Danimarka ve İsveç dünya ortalamasının çok üzerinde ekonomik gelişmişlik düzeyine sahiptir. Bununla birlikte Norveç Kronu, Danimarka Kronu ya da İsveç Kronu Euro’ya ya da Dolara göre çok düşük seviyededir. Danimarka para birimi Euro mu Danimarka para birimi TL karşısında değerli mi buradan detaylara göz atabilirsiniz.

İsveç Kronu Neden Değersiz? Danimarka Kronu Neden Değersiz?

İsveç Kronu ve Danimarka Kronu İsveç Hükümeti’nin ve Danimarka Hükümeti’nin politikaları neticesinde değersiz seviyeden işlem görmektedir. Bahse konu Avrupalı ülkeler para birimlerini özellikle dolar ve Euro karşısında nispeten değersiz seviyede tutarak cari ticaret dengesini sağlamaya çalışmaktadırlar. İsveç Kronu hesaplama, İsveç ekonomisi nasıl buradan detaylara göz atabilirsiniz.

İsveç Kronu ve Danimarka Kronu düşük seviyede olması bahse konu ülke halklarının daha az ithal mala yönelmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra Kronun değersiz bir para birimi olarak işlem görmesi; İsveç, Danimarka ve Norveç gibi ülkelerin ihracat rakamlarını da üst seviyeye çekmektedir. Diğer ülkelere göre para birimlerinin daha düşük olması; bu ülkeleri özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği resmi para birimi Euro kullanıcıları karşısında ticaret savaşlarında birkaç adım ileriye taşımaktadır.

Avrupa’da kron kullanmayan ülke ya da Euro’ya geçerek kronu bırakan pek çok ülke ticari anlamda sarsılmış ve bunun sancısını çekmiştir. Bu nedenle Avrupa Birliği’nden çıkmayı düşünen ülkeler de bulunmaktadır. Norveç Kronu hesaplama nasıl yapılır, Norveç kronu yatırım nasıl yapılır buradan göz atabilirsiniz.