Kripto Paralarda Doğru Tercih Nasıl Yapılır?

Kripto Paralarda Doğru Tercih Nasıl Yapılır?

21 Eylül 2022 0 Yazar: Şerife Uslu

Kripto paralar ve dahi tüm dijital varlıklar özellikle 2022 yılında zorlu bir sürecin içerisinden geçmekte. Gerek Rusya – Ukrayna arasındaki savaş, gerek global enerji krizi, buna paralel olarak enflasyon oranlarında yaşanan tarihi artışlar ve merkez bankalarının enflasyonu dizginlemek adına harekete geçerek agresif faiz artışlarına başlaması tüm kripto para piyasasını olumsuz yönde etkiledi. Bu sürece bir de Terra Luna vb. spesifik krizler eklendiğinde, kripto para piyasası yatırımcıları olabildiğine volatil ve zor bir sürecin içerisinde buldular kendilerini. Peki bu zorlu süreçte kripto paralarda doğru tercih nasıl yapılır?

Kripto Para Yatırımı Yaparken Doğru Bilgi, Tecrübe İle Analiz Edilmeli

Dijital varlıkların yer aldığı kripto para piyasası yüksek risk içermektedir. Bu nedenle yatırımcılar çok dikkatli hareket etmelidirler. Bu süreçte yatırımcıların doğru bilgiye ulaşması ve bunu doğru şekilde analiz etmesi kritik öneme haizdir.

Amerika Birleşik Devletleri enflasyon verisinden ABD merkez bankası FED’in toplantı tarihleri ve faiz kararlarına kadar kripto para piyasalarını etkileyen onlarca faktör bulunmaktadır. Bu faktörler hakkında bilgi sahibi olmak ve kripto para piyasasına yatırım yaparken tecrübelerden faydalanmak yerinde bir tercih olabilir.

Temel analizden teknik analize ve küresel bilgi akışlarına kadar pek çok detayı inceleyen, bu alana odaklanmış bazı Telegram kripto grupları daha fazla bilgiye ulaşmak adına yardımcı olabilir. Kapsamlı datalar incelenerek kripto para piyasasının yönü hakkında fikir sahibi olunabilir. Bununla birlikte, herkesin risk anlayışının farklı olduğu unutulmamalı ve kripto para piyasasında işlem yapan herkes kendi kararını vererek hareket etmelidir.

Bitcoin 2023’de Düşer mi Çıkar Mı?

Lider kripto para birimi Bitcoin’deki hareketler, kripto para piyasasındaki pek çok tokeni doğrudan etkilemektedir. Bitcoin’deki düşüşler altcoinleri baskılayabilirken, Bitcoin’deki yükselişler de altcoinleri yukarı yönlü hareketlendirebilmektedir. Bitcoin Telegram grupları uzun yıllardır Bitcoin’i teknik analiz ve temel analiz şeklinde takip eden toplulukların yer aldığı mecradır. Buralardaki bilgilerden yararlanmak, doğru karar verme noktasında fayda sağlayabilir.

Tüm bunlarla birlikte, yukarıda da belirtildiği üzere; herkesin risk algısı farklıdır. Yatırım tavsiyesi ancak SPK tarafından yetkili kişi ve kurumlar tarafından ücreti mukabilinde verilebilir. Bu nedenle ekonomi, finans ve kripto para piyasaları ile ilgili bilgileri göz önünde bulundurduktan sonra her kişi kendi yatırım kararını vermelidir.