Kripto Para Borsalarına Güvenirken Bakmamız Gereken Kriterler

Kripto Para Borsalarına Güvenirken Bakmamız Gereken Kriterler

24 Nisan 2021 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Yerli kripto para borsalarından Thodex’in kullanıcılarını mağdur etmesi ile vebitcoin’in faaliyetlerini durdurması 2021 yılı nisan ayının en çok konuşulan konularından biri oldu. Özellikle Thodex’in ikinci bir Çiftlikbank olması, binlerce üyenin mağduriyeti hükümetin de kripto paralarla ilgili yasal düzenleme yapmasını zorunlu kıldı.

Değerli arkadaşlar yatırım yapacak borsa ararken dikkat etmeniz gerekenleri 10 madde halinde listeledim.

1- Kripto para borsasının kuruluş yılına bakın

Yerli kripto para borsalarından olan Paribu ve BtcTürk ile birlikte global borsa olan Binance’in kuruluşu 4 yılı aşmış durumda. Özellikle 2020 yılından sonra kurulan borsalara girerken temkinli olmanızı öneririm.

2- Kripto para borsalarında işlem hacminin önemi

Yatırım yapmak istediğiniz bir coin var ve hangi borsada işlem yapmanız gerektiğini araştırıyorsanız borsaların işlem hacmi sizin için iyi bir referans olacaktır. Çünkü kripto para borsalarının temel gelir kaynağı alım ve satımdaki komisyon ücretleridir. Ne kadar çok al-sat işlemi yapılırsa borsalar da o kadar çok kazanır.

Örneğin yerli borsalardan olan Binance TR, BtcTürk ve Paribu’nun 1 milyonu aşkın kullanıcıları bulunmakta. Bu borsaların aylık işlem hacmi 1 milyar doları aşmakta. Haliyle komisyonlardan çok ciddi gelir elde etmekteler. Bu sebeple tası tarağı toplayıp kaçma ihtimalleri çok düşüktür.

3- Kripto para borsa yazılımlarının yerelliği

Thodex’in batışının arkasında yabancı yazılım kullandığı için hacklenerek kripto varlıklarının izlenemez cüzdanlara aktarılması yatmakta. Sağlam altyapısı olmayan ve kendi yazılımları ile borsa kurmayan sitelerden uzak durmanızı tavsiye ediyorum.

4- Coinmarketcap borsa skoru verilerine göz atın.

Coinmarketcap kripto varlıkların ve borsaların değerleri ve işlem hacimlerinin bulunduğu komplike bir yapıya sahip global bir sitedir. Kullanıcılar kripto paraların kaç dolar olduğunu bu site üzerinden görmekte.

Aynı zamanda coinmarketcap.com sitesinde 300’ün üzerinde kripto para borsasının exchange skoru bulunmakta. Bu skor borsalardaki çeşitli bilgileri birleşmesiyle oluştuğu için yatırım yapacak kişilere yol göstermede önemli bir kriterdir.

5- Kullanıcı yorumlarını göz ardı etmeyin.

Ekşi sözlük, Instela, şikayet var gibi sitelerle birlikte Twitter üzerinden mutlaka giriş yapacağınız borsa ile ilgili kullanıcı yorumlarına bakın. Bu hangi borsaya giriş yapıp yapmayacağınız noktasında iyi bir referans olacaktır.

6- Altyapı sorunları olup olmadığını gözlemleyin.

Güvenlikle birlikte borsaların altyapı sorunları da yatırımınızı yapacağınız yeri seçmenizde önemli bir etken olmalı. Örneğin yatırım yaptığınız bir kripto varlık aşırı değerlendiğinde altyapı sorunları sebebiyle borsada işlem yapılamıyorsa o siteden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Aynı şekilde piyasada olumsuz bir hava hakimken nakite geçmek istediğinizde hata alıyorsanız o borsadan hızlıca uzaklaşın.

7- Borsaların ceo ve ortaklarını araştırın!

Sözlük sitelerine bu konuda güveniyorum. Borsaların yetkilileriyle ilgili bilgileri sizlere sunuyorlar. Kullanıcı yorumlarının ne derece önemli olduğu bu maddede de karşımıza çıkıyor.

8- Borsaların güvenlik önlemlerini araştırın.

Yatırım yaptığınız borsanın giriş bilgileri 3. kişilerce ele geçirilse dahi kendi hesaplarına kripto para transferi yapması için e-posta, telefon ve Google authenticator kodu girmesi gerektiği için yatırımınız güvendedir.

Şöyle ki kripto paranın aktarımlarında borsa e-posta onayı istiyorsa hırsızlar yatırımınızı çalması için sizin e-posta adresinizi ve şifrenizi de biliyor olması gerekir. Bunu da biliyorsa bir başka güvenlik önlemi alarak yine çekim işlemini yapamayabilir, bu da Google Authenticator’dır.

Google Authenticator’ı borsa hesabınıza bağladığınızda para çekimi veya coin transferi yaparken mutlaka Authenticator uygulamasındaki belirli aralıklarla değişen 6 haneli kodu girmesi gerekmekte. Hırsızların hesabınızdaki parayı transfer edebilmesi için bu sefer telefonunuzu da çalması gerekmektedir.

9- Her kripto para borsası risk barındırmakta!

Ceo ve ortakların geçmişte hangi şirketlerde çalıştığı, çalıştıkları şirketlerin bugünkü durumu borsa güvenilirliğini etkilemektedir.

Hiçbir kripto para borsası %100 güvenli değildir. Örneğin geçtiğimiz yıllarda Binance, Poloniex, Bittrex gibi global çaptaki borsalarda hacklenmeler olmuş ve borsalar milyonlarca dolar zarara uğramıştı. Bu riskleri göze alarak yatırım yaptığınızın farkında olun.

En güvenilir kripto para siteleri nedir? sorusun yanıtına https://kriptomaymunu.com/en-guvenilir-kripto-para-borsalari/ bu bağlantıda detaylı olarak yanıt verilmişti. Çeşitli kriterleri de göze alarak yatırımlarınız için doğru borsayı seçmek için içeriğe göz atabilirsiniz.